Alibeaj: Zyrat e gjykatave janë bosh, situata në sistemin e drejtësisë, dëshpëruese

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj përballë të rinjve në emisionin RinON në Euronews Albania tha se situata në sistemin e drejtësisë sot është dëshpëruese.

Sipas tij, miratimi dhe zbatimi i ligjeve të reformës në drejtësi në mënyrë të njëanshme nga mazhoranca ka bërë që sot në gjykatat dhe prokuroritë e të gjitha niveleve të gjesh zyra bosh për shkak të mungesës së gjyqtarëve dhe prokurorëve të shkarkuar.

Kjo bën, tha z. Alibeaj, që sot askush të mos mundet të marrë drejtësi në kohë, drejtësi cilësore apo edhe të mos marrë fare drejtësi.

“Sot faktet i ka publiku; e para mungesë e madhe gjyqtarësh e prokurorësh në të gjitha nivelet; së dyti, vetëm në Gjykatën e Lartë numri i dosjeve që duhet të gjykohen në kohë ka shkuar në 35 mijë; së treti, sa krime ndodhin përditë dhe sa kriminelë shkojnë pas hekurave? Jo, ndodh e kundërta, kriminelë me emër në publik, dalin në lajme që lënë qelinë çka tregon për një situatë dëshpëruese të sistemit të drejtësisë”, deputeti demokrat.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Binjaket refugjate ukrainase fillojnë shkollën në Britaninë e Madhe

Dy vajza binjake 5-vjeçare ukrainase, kanë filluar shkollën më pak se një muaj pas mbërritjes së tyre në Britani si refugjate. Emeli dhe Melani u...

Ukrainasit dhe Zelensky veshin këmisha të qëndisura për Ditën e Vyshyvanka

Sot është një ditë e shënuar për Ukrainasit të cilët festojnë Ditën e Vyshyvanka, festën e këmishës tradicionale të qëndisur nga vendasit. Këmisha është një...

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...


TË FUNDIT

Binjaket refugjate ukrainase fillojnë shkollën në Britaninë e Madhe

Dy vajza binjake 5-vjeçare ukrainase, kanë filluar shkollën më pak se një muaj pas mbërritjes së tyre në Britani si refugjate. Emeli dhe Melani u...

Ukrainasit dhe Zelensky veshin këmisha të qëndisura për Ditën e Vyshyvanka

Sot është një ditë e shënuar për Ukrainasit të cilët festojnë Ditën e Vyshyvanka, festën e këmishës tradicionale të qëndisur nga vendasit. Këmisha është një...

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...

8 grupe kriminale veprojnë në 3 qytete, arrestohen 18 persona

SPAK ka lëshuar 32 urdhër arreste në megaoperacionin e zhvilluar në orët e fundit. Kreu i SPAK, Arben Kraja në një konferencë për mediat nënvizoi...

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER