Përfaqësuesit e dy partive të mëdha diskutojnë skemën e pensioneve në vend

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Astrit Hado, drejtor i Përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore foli përballë të rinjve në RinOn në lidhje me skemën e pensioneve në vend.

Ai sqaroi se pensioni është i merituar në bazë të sasisë së lekëve që dikush ka kontribuar gjatë viteve të punës, ku dikush merr 40% të pagës që ka marrë gjatë jetës profesionale.

Astrit Hado tha se nuk është e mundur që minimumi i pensionit të jetë aq sa është paga minimale, pasi gjysma e kontribuuesve është me pagë minimale dhe skema aktuale e pensioneve nuk ka kapacitete që t’i përballojë.

Kastriot Sulka, ish-zv.ministër i Punës dhe Çështjeve Sociale tha se Partia Demokratike pati një vizion për rritjen e pensioneve dhe i rriti me 5%.

Z. Sulka foli edhe për pensionet e invaliditetit, ku tregoi se nga viti 2005 deri në vitin 2013, qeveria i rriti pensionet me rreth 5% çdo vit. Ndërsa qeveria Rama, tha z. Sulka, nuk ka vazhduar me të njëjtin trend, duke bërë që shuma e pensioneve të invalidëve të mbetet e ulët.

“Në vitet 2005-2018 pensioni për invalidët ka qenë 8000 mijë lekë dhe shkoi në 12000. Në 8 vjet, i bie rreth 5% në vit, ndërsa nga 2013 deri në 2020 kemi një rritje me vetëm me 18%”, u shpreh z. Sulka.

“Sikur të kishim mbajtur të njëjtin trend si PD-ja, sot do të ishin 183000 lekë, jo si aktualisht që janë shumë më pak se kaq”, shtoi ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...


TË FUNDIT

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...

Gjermania miraton mandatin e vaksinës për punonjësit e shëndetësisë

Gjykata e Lartë e Gjermanisë ka miratuar një mandat për punonjësit e shëndetësisë që të vaksinohen kundër COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale njoftoi të enjten se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER