Sulka: Paketat e ndihmës sociale duhet të konsultohen me ekspertët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kastriot Sulka, ish-zv.ministër i Punës dhe Çështjeve Sociale thotë se reforma e shërbimeve sociale qëndron pezull prej 4 vjetësh.

Hartues i Partisë Demokratike për çështjet sociale duke iu referuar protestës së fundit të paraplegjikëve dhe tetraplegjikëve, tha se politika kohët e fundit po tregon se u përgjigjet vetëm kërkesave të atyre që dalin në rrugë.

Ndaj ai bëri thirrje që “paketat që përgatiten s’duhen bërë për përfitime politike por të konsultuara nga ekspertë të mirëfilltë”.

“Në politikë po përcaktohet gjithnjë e më shumë kush del në rrugë. Kjo nuk do të thotë se kush nuk del në rrugë të protestojë, nuk ka të drejtë. Reforma e shërbimeve sociale ka 4 vjet që vjen në për duart e njerëzve ku diskutohet që do të bëhet e decantralizuar apo do t’i kalojë pushtetit vendor”, tha ai.

Astrit Hado, drejtori i Institutit të Sigurimeve Shoqërore gjatë emisionit “RinOn” u shpreh se ISSH merret me trajtimin e “invalidëve të punës” ndërsa me trajtimin e personave me aftësi të kufizuara merret Shërbimi Social Shtetëror.

Hado tha se trajtimi i personave me aftësi të kufizuara bëhet në mënyrë të barabartë kurse trajtimi i invalidëve të punës përmes skemës së kontributeve dhe moshës.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...


TË FUNDIT

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER