Sulka: Qeveria të rrisë realisht pensionet. Hado: S’është zgjidhje, do çonte në rritje të deficitit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kastriot Sulka, ish-zv.ministër i Punës dhe Çështjeve Sociale dhe hartues i politikave sociale në Partinë Demokratike tha gjatë emisionit RinON në Euronews Albania se zgjidhja e vetme për të ndërhyrë në skemën e pensioneve është rritja reale e tyre.

Në momentin që qeveria kaloi buxhetin mund të kishte rritur edhe pensionet, pasi ‘kur thua e ke rritur sa inflacioni, nuk e ke rritur, tha z. Sulka.

Por për Astrit Hadon, drejtor i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, kjo nuk është zgjidhje pasi do të çonte në rritjen e deficitit dhe efekte financiare afatgjata.

“Duke pasur një skemë që  funksionon me deficit, një rritje e pensioneve përtej ritmit të shtimit të të ardhurave do të çonte në rritje të deficit të skemës. Efektet financiare në periudhë afatgjatë do të jenë të larta”, tha z. Hado.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...


TË FUNDIT

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER