Kriza e çmimeve, Kadia refuzon ‘zgjidhjen’ e RMV, Agalliu: Qeveria po vështirëson situatën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Besart Kadia, zv.ministër i Financave dhe Arbi Agalliu, deputet i Partisë Demokratike kanë paraqitur optikën e tyre për krizën e çmimeve gjatë diskutimeve në emisionin “RinOn”.

Zv. ministri i Financave, Kadia tha se norma e inflacionit në Shqipëri krahasuar me disa vende të rajonit është i ulët dhe produktet vendase kanë amortizuar rritjen e çmimeve.

Duke komentuar vendimin më të fundit të Maqedonisë së Veriut për të ngrirë rritjen e çmimeve të shportës, Kadia nuk e cilësoi si zgjidhje të problemit.

“Kush do e paguajë? Nëse një produkt e ka koston 2 lekë, shteti thotë mos e rrit më shumë dhe kjo e nxjerr biznesin pa fitim ose me humbje. Ky është transferim i problematikës dhe nuk është zgjidhje”, tha Kadia.

Deputet i PD, Agalliu u shpreh se tregjet ndërkombëtare kanë reflektuar rritje të çmimit pas hapjes së tregjeve dhe rritjes së kërkesës, por qeveris sipas tij duhet të ndërhyjë për të mbajtur konsumatorët por edhe bizneset.

Sipas tij qeveria në këtë situatë nuk po e lehtëson barrën për biznesin por përkundrazi. Ai mori si shembull vendosjen e TVSH-së për bujqësinë dhe akcizës për gazin.

“Praktikat e vendeve të tjera nuk rekomandojnë rritjen e detyrimeve fiskale në periudhë krizash sidomos për ato produkte që presojnë rritje nga tregjet ndërkombëtare”, deklaroi Agalliu.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...


TË FUNDIT

SHBA do të armatosë Ukrainën me raketa kundër Flotës së Zezë Ruse

Zyrtarët amerikanë po konsiderojnë armatosjen e ushtrisë ukrainase me raketa të avancuara kundër anijeve, ka raportuar agjencia e lajmeve Reuters. Duke cituar zyrtarë të administratës...

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER