RinON: Përfaqësuesi i opozitës dhe qeverisë ‘përplasen’ për buxhetin 2022

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Zëvendësministri i Financave, Besart Kadia tha gjatë emisionit RinON në Euronews Albania se kthimi i buxhetit 2022 nga ana e Presidentit Meta nuk mbështetet në asnjë bazë. Sipas tij, buxheti i 2022 ka në vëmendje mbrojtjen sociale dhe zhvillimin, ndaj qasja e kreut të shtetit është më tepër politike sesa ekonomike.

“Për mbështetje sociale shpenzohet 10 për qind e buxhetit. Buxheti ka në balancë zhvillimin dhe mbrojtjen sociale. Rikthimi i presidentit Meta mund të rishihet, por parashikimet e bëra nga FMN dhe BB tregojnë për një rritje ekonomike 4 për qind, që për ekonominë shqiptare janë të arritshme. Ndaj pretendimet e presidentit më duken më tepër një qasje politike sesa politikë ekonomike”, tha zv.ministri.

Për deputetin e PD, Arbi Agalliu në buxhetin 2022 nuk ka një shpërndarje të saktë dhe të ndershme të të ardhurave.

Sipas tij, në buxhet mungon kujdesi ndaj kategorive të caktuara, siç janë pensionistët, ndërsa 52 mln euron që duhet të hidheshin si likuiditet në ekonomi, shkojnë për shpenzime luksi.

“Nuk ka kujdes për pensionistët, që sot do të indeksohen me normë inflacioni, ndërkohë që produktet e shportës janë rritur shumë më shumë. Janë 52 mln euro për shpenzime luksi që duheshin hedhur si likuiditet në treg. Nuk ka asnjë konsultim me grupet e interesit”, u shpreh deputeti demokrat.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...


TË FUNDIT

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se ka "shumë të vdekur" nga një sulm rus me raketa pranë Chernihivit. Ai ka akuzuar Rusinë për një...

Suedia dhe Finlanda mund t’i bashkohen NATO-s në dy muaj

Ambasadorja e SHBA-së, Julianne Smith ka thënë se Suedia dhe Finlanda mund t'i bashkohen NATO-s në "dy muajt e ardhshëm". Në një intervistë, ajo tha...

G7 ofron mbi 18 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Liderët financiarë të G7 kanë rënë dakord për t’i ofruar Ukrainës një ndihmë prej 18.4 miliardë dollarë, raporton ‘Reuters’. Ministrat e Financave dhe guvernatorët e...

Gjermania miraton mandatin e vaksinës për punonjësit e shëndetësisë

Gjykata e Lartë e Gjermanisë ka miratuar një mandat për punonjësit e shëndetësisë që të vaksinohen kundër COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale njoftoi të enjten se...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER