”Ankesa” e Ramës në Bruksel, për Bushatin një shenjë nervozizmi, Haxhiu: Tregoi forcën e lidershipit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Takimi i kryedemokratit Basha me Komisioneren e Bashkimit Europian krijoi një atmosferë jo pak të tensionuar në arenën politike.

Sipas Andi Bushati reagimi i Ramës pasi mësoi për takimin ishte një shenjë e qartë nervozizmi ku sipas tij kryeministri përçoi qartë mesazhin se vetëm ai mund t’i bëjë ato “maskarallëqe”, siç u shpreh dhe analisti.

Ndërkaq Baton Haxhiu pohoi se nëse do të ishte në vendin e Ramës nuk do t’i jepte vëmendje takimit të Bashës sepse nëse nuk do të ishte për të nuk do t’i jepej aq shumë hapësirë. Sipas analistit postimi i kryeministrit në Twitter ishte për të treguar në një farë mënyre edhe lidershipin se “ai mund t’i kthehet dhe Bashkimit Europian”.

Sidoqoftë të dy ishin të mendimit se të gjithë aktorët politikë në Shqipëri përpiqen ta përdorin faktorin ndërkombëtar për fushatën e tyre.

“Nuk çuditem sepse në fund të fundit Komisionerja bullgare është pjesëtare e Partive Popullore Europiane dhe sado që të ketë një post zyrtar, partitë simotra ja bëjnë këto qoka njëri tjetrit. Pra, këtu kemi një shkelje të etikës. Një komisionere e Brukselit duket se i shkel syrin PD-së,” – tha Bushati.

Haxhiu nga ana tjetër pohoi se këto takime gjatë fushatës nuk i sjellin vota askujt, sidoqoftë theksoi se kjo fushatë që po bëhet e kërkon një dorë nga Bashkimi Europian.

“Mendoj që Bashkimi Europian qëmoti e ka humbur kujdesin ndaj lidershipit në Ballkan dhe në momente të caktuara tregojnë afrimitete të cilat në etikën politike janë të paqëndrueshme,” – u shpreh analisti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Ramos i jep lamtumirën Realit, ish-kapiteni i “Blaugranëve” përlotet gjatë fjalimit të lamtumirës

Sergio Ramos nuk arriti t'i përmbante lotët teksa i dha lamtumirën klubit të Real Madridit, pas 16 sezonesh të shpenzuar në “Santiago Bernabeu”, duke...

Buffon rikthehet te Parma, ish portieri i Juventusit ka nënshkruar kontratë me klubin Emilian

Gianluigi Buffon rikthehet te klubi italian i Parmës pas 20 vitesh. Klubi Emilian, që do garojë në Serinë B sezonin e ardhshëm, ka zyrtarizuar...

Nadal heq dorë nga Wimbledon, tenisti spanjoll konfirmoi mos pjesëmarrjen edhe në Tokyo 2020

Tenisti spanjoll Rafael Nadal ka vendosur të mos marrë pjesë në turneun e Uimbelldon, që nis më 28 qershor në Londër si dhe në...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER