Bushati: Basha ka kaluar në sqetullën e Kim. Haxhiu: Berisha e ka humbur betejën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analistët Andi Bushati dhe Baton Haxhiu kanë ndarë qëndrime të kundërta për sjelljen e kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha pas përjashtimit të Sali Berishës nga grupit parlamentar.

Sipas Bushatit, “është hera e parë që kur ka hyrë Basha në politikë që në 2005 që vë shenjën e barazimit mes Ramës dhe Berishës”, duke thënë se janë dy anë të së njëjtës monedhë.

Andi Bushati tha se e sheh këtë si një tentativë nga Basha për t’u bërë lider i vërtetë dhe këtë mund ta arrijë pasi “të ndahet nga Berisha dhe di të përballet me Ramën”.

Por, ai shtoi se “Basha nuk është vetvetja, thjesht ka ndërruar sqetull. Nga sqetulla e majtë e Saliut ka kaluar në sqetullën e djathtë të Yuri Kim”.

Për Baton Haxhiun, Berisha e ka humbur betejën edhe në publik përballë Bashës. Ai shtoi se tani Basha “ka hapur një betejë të së ardhmes që besoj se e ka me Edi Ramën”.

Për Bushatin përjashtimi i Berishës duhej të ishte bërë përmes forumeve, ndërsa Haxhiu thotë se është e shkruar në statutin e PD që është parti euro-atlantike.

“Nuk mund të kërkosh etikë në antiligjshmëri. Nuk shkohet në votim për çmenduri”, u shpreh Haxhiu.

Etiketimet

Ambasadori austriak: Në aspekt teknik, negociatat mund të hapen në çdo moment

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner deklaroi për Euronews Albania se negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund të nisin shumë shpejt. “Në fillim...

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë: S’do rritje të çmimit të abonesë dhe biletës

Drejtori i Transportit Publik në Tiranë, Enton Punavia deklaroi për Euronews Albania se nuk do të ketë rritje të çmimit të biletës apo abonesë...

“Mësova shqip për dy vjet”, ambasadori austriak: Shijoj mikpritjen shqiptare dhe ushqimin

Ambasadori austriak në Tiranë, Christian Steiner ka treguar për emisionin “Mirëmëngjes” se ka filluar të mësojë gjuhën shqipe dy vite më parë. Gjatë intervistës me...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER