Baton Haxhiu: Fatkeqësi që në 5 vite s’kemi mundur të kalojmë ende në filtra 800 gjyqtarë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ‘Shock’ në Euronews Albania se është për të ardhur keq që në 5 vite nuk është arritur të filtrohen 800-1000 gjyqtarë në mënyrë që të përmbyllet procesi i vetingut.

Sipas tij, kjo vonesë ka ardhur nga fakti se sistemi i drejtësisë ka rezultuar shumë më i korruptuar se ç’është menduar kur u nis kjo reformë.

“Këtu s’kanë faj ndërkombëtarët. Faji i tyre është se e kanë filluar nga lart poshtë, ndaj Gjykata Kushtetuese është në këtë gjendje. Gabimi është se shoqëria shqiptare e ka përsosur sistemin korruptiv për disa vite dhe ndaj ka qenë i paprekshëm”, tha analisti.

Por sipas analistit Andi Bushati reforma radikale që u ndërmor në Shqipëri si në asnjë vend tjetër të Europës Perëndimor, ishte e tillë pikërisht nga fakti se dihej që sistemi i drejtësisë tek ne ishte thellësisht i korruptuar. Për Bushatin, vonesat në reformë janë të pajustifikuara.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER