Qasja për ‘Open Balkan’, Haxhiu e Bushati të ndarë: Gjermania krijoi një diktator në Ballkan

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Qasja e Bashkimit Evropian në raport me Ballkanin Perëndimor u diskutua mbrëmjen e sotme në emisionin “Shock” në Euronews Albania.

Analisti Baton Haxhiu tha se mes presidentes së Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen dhe kryeministrit Edi Rama nuk pati përplasje, por thjesht paqartësi në lidhje me iniciativën e quajtur “Open Balkan”.

Ai e cilësoi Procesin e Berlinit, si projekt të dështuar të shteti gjerman, që për Haxhiun nuk bëri gjë tjetër, veçse prodhoi një diktator në Ballkan, referuar këtu, presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiç.

“Nuk do ta quaja përplasje, por do ta quaja një mos-qartësim të qartë se çfarë përfaqëson “Open Balkan”. Nuk mund ta lë në gjysmë të rrugës një nisje të suksesshme dhe një përfundim të pasuksesshëm, ndoshta përfundimin më të pasuksesshëm që shteti gjerman e ka pasur me Procesi i Berlinit. Janë harxhuar miliarda, ka krijuar një diktator [referuar presidentit serb]. Fakti që është krijuar një njeri i fuqishëm”, tha  ai.

Sipas Haxhiut, presidentja e Komisionit Evropian kishte mosbesim te “Open Balkan”, por kryeministri Rama shton ai u përpoq t’ia shpjegojë me shifra se pse kjo qasje mund të jetë e suksesshme për vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Ka paqartësi, ajo kishte mosbesim për Open Balkan dhe atë e shprehu, por Rama u mundua ta shpjegojë se pse mund të jetë i suksesshëm ky proces dhe me numra. Në një farë mënyre e sfidoi një përrallë të suksesshme Berlinit, i cila përfundoi si e pasuksesshme”, shtoi ai.

Kurse Andi Bushati theksoi se njësoj si Merkel, edhe znj. Von der Leyen dha mesazhin se BE-ja e refuzon “Open Balkan”.

“Unë mendoj se u përplasën dhe mendoj se përplasja ishte evidente. Ne nuk kemi priortet të gjykojmë Gjermaninë dhe Francën, dhe sinjalin që vjen nga atje duhet ta shikojmë në kontekst në vendin tonë. Ka një refuzim të qartë nga BE, e pamë dhe nga Merkel, për ta njohur ‘Ballkanin e Hapur’ të Ramës Zevit dhe Vuiçitit”, tha ai.Etiketimet

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...

Zbardhen emrat e parë të PD-së për presidentin e ri

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është mbledhur mesditën e së enjtes për çështjen e presidentit dhe kandidaturat që partia do të propozojë. Dy emrat e...

Kryeministri italian thirrje për armëpushim urgjent në Ukrainë

Kryeministri italian, Mario Draghi bëri thirrje të enjten për një armëpushim urgjent në Ukrainë në mënyrë që negociatat serioze të mund të fillojnë për...


TË FUNDIT

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...

Zbardhen emrat e parë të PD-së për presidentin e ri

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është mbledhur mesditën e së enjtes për çështjen e presidentit dhe kandidaturat që partia do të propozojë. Dy emrat e...

Kryeministri italian thirrje për armëpushim urgjent në Ukrainë

Kryeministri italian, Mario Draghi bëri thirrje të enjten për një armëpushim urgjent në Ukrainë në mënyrë që negociatat serioze të mund të fillojnë për...

Salih Mustafa refuzon të flasë para trupit gjykues në Hagë

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa ka zgjedhur të mos japë deklaratë pa betim në fund të procesit gjyqësor dhe as t'i...

Liturgjia e parë e përbashkët pas ‘pajtimit’ të Kishës Serbe me Maqedonasen

Pas vendimit të Kishës Ortodokse Serbe për përtëritjen e unitetit kanonik me Kishën Ortodokse Maqedonase pas më shumë se 50 vite ndasi dhe përçarje,...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER