Arrestimi i Kokës, Bushati: Skemë e dirigjuar nga lart, nuk ka drejtësi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Analisti Andi Bushati tha se arrestimi i ish-ministrit të Mjedisit Lefter Koka nuk ishte në kuadër të drejtësisë, por një skemë e dirigjuar nga lart.

Sipas tij kryeministri Rama e di shumë mirë si do veprojë SPAK dhe në çfarë momenti, kështu që “në sitë” u vu dikush që nuk është as deputet, as ministër, nuk dëmton as partinë dhe i jep mundësinë publikut të mendojë se SPAK po bën drejtësi.

Bushati e cilësoi qesharak arsyetimin e Prokurorisë së Posaçme duke qenë se të gjitha akuzat përkonin identik me akuzat e LSI-së një vit më parë.

Analisti tha se ish-zyrtari i lartë u la të vidhte paratë deri në fund, t’i përdorte për një vit, madje dhe gjatë procesit zgjedhor.

“Për të mos shkuar më tej pastaj që po të njëjtat firma që kishte hedhur për inceneratorët e mbajtën peng dhe të bëhej opozitë fallco dhe të mos digjte mandatin,” shtoi ai.

Bushati tregoi se me Klodian Zoton e kishte zyrën ngjitur, zyrë e cila është mbyllur një muaj më parë.

“Dhe sot këta njerëz drejtësia e madhe që po i gjurmonte nuk i kap se kanë ikur. Pra, dikush i ka thënë, do bëjmë ‘shoë-n’ e rradhës, por duhet të ikni. E gjitha pra është një skenë e kombinuar që gjasme po bëjmë drejtësi, por drejtësi nuk ka,” – u shpreh analisti për Euronews Albania.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

TË FUNDIT

Zjarr në një apartament në Tiranë, asfiksohet një person

Një person është asfikuar nga zjarri në apartamentin e tij në kryeqytet. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e së enjtes në rrugën "Memo Meto" në Tiranë  Sipas...

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...