Bushati: SPAK bën arrestime me leje të Ramës. Haxhiu: Drejtësia në vend, 30 vjet e dirigjuar nga politika

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

SPAK kërkon paraprakisht leje nga Edi Rama për të arrestuar zyrtarë të lartë, përderisa të gjithë japin dorëheqjen pa arsye përpara se të arrestohen. Kështu u shpreh në emisionin “Shock” analisti Andi Bushati.

Ai tha se arrestimet bëhen me dirigjim të kryeministrit dhe se SPAK nuk vepron nëse Edi Rama nuk e ka dhënë miratimin e tij për arrestimin e dikujt.

Analisti Bushati u nis nga rasti i arrestimit të ish-ministrit të Mjedisit Lefter Koka ditën e sotme, i cili me datë 1 shtator hoqi dorë nga mandati i deputetit në qarkun e Durrësit, ndërsa gjatë qeverisjes së kaluar të PS-së dha dorëheqjen nga posti i tij si ministër i Mjedisit.

“Fakti që dy muaj përpara i thotë Lefter Kokës të bëjë një dorëheqje pa shpjegim, se gjasme u plak dhe s’është më për politikë, mua më ngre dyshimit njësoj si me tenderin e uniformave e policisë, që zyrtarët para i përjashton ministri dhe më pas i arreston SPAK, kemi një drejtësi me leje të Edi Ramës”, u shpreh Andi Bushati.

“Vetëm pasi Rama i bën dalje, hyjnë këta trimat e SPAK dhe arrestojnë”, shtoi ai.

Andi Bushati e cilësoi veprimtarinë e SPAK si një teatër me drejtësinë.

Ndërsa, Baton Haxhiu thotë se drejtësia në Shqipëri është prej 30 vitesh e dirigjuar nga politika dhe kësaj nuk mund t’i shpëtojë as SPAK që sipas tij është krijuar nën filtrin e SHBA dhe Bashkimit Evropian.

“Për 30 vjet njoh dhjetëra raste që drejtësia ka qenë e dirigjuar nga politika dhe kësaj nuk i shpëtohet as sot”, u shpreh ai.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

TË FUNDIT

Putini mund të sulmojë Sllovakinë, paralajmëron kryeministri i saj

Kryeministri i Sllovakisë ka paralajmëruar se vendi i tij mund të jetë vendi i radhës nëse Rusia pushton me sukses Ukrainën. Gjatë një interviste për...

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...