Bushati e Haxhiu analizojnë ‘goditjen’ ndaj Erion Veliajt

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në emisionin Shock me Bruna Çifligun u diskutua tema se a ka një goditje ndaj kryebashkiakut të Tiranës, Erion Velija sa i përket pagës së këshilltarëve të tij.

Skandali i pagërrjedhjes nxori në pah rrogat marramendëse në shumë sektorë, veçmas te këshilltarët në Bashkinë e Tiranës.

216 mijë euro në vit iu kushtojnë taksapaguesve shqiptarë flota e këshilltarëve të Erion Veliajt, shifër kjo që është edhe më e lartë se e kryeministrit Edi Rama. Kjo situatë ngjalli reagime të shumta të qytetarëve dhe mediave vendore.

Analisti Andi Bushati tha se kjo goditje ndaj kryebashkiakut ka prapavijë politike.

“I vetmi njeri, dhe këtu jam me deduksion, që mund t’i shpëtojë hermetizmit me të cilën e mbulon veten Veliaj është ose Rama ose grupi politik afër Ramës por që e sheh Veliajn si konkurrent për pasardhës. Kështu që në gjithë këtë zhurmë ka patjetër një prapavi politike”, tha Bushati.

Në anën tjetër, Baton Haxhiu tha se kryeministri Rama është në mandatin e tij të tretë dhe nuk e projekton kryetarin e Tiranës si konkurrencë të tij, dhe nuk është ai i cili po e godet atë.

“Rama e projekton dhe nuk ka konkurrencë të vetën në historinë e tij politike të afërt. Rama nuk ka nevojë për grupacion se është ende shumë i fortë”, u shpreh Haxhiu duke shtuar se kur dikush është në pushtet që një kohë të gjatë, “goditjet janë të domosdoshme”.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

TË FUNDIT

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...

Sa shqiptarë e praktikojnë besimin e tyre fetar?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhamia, kisha apo teqeja. Pjesa më e madhe...