EKSKLUZIVE | Kirurgu që transplantoi zemrën e derrit te njeriu tregon përvojën për Euronews Albania

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Pacienti të cilit i është transplantuar zemra e derrit është në gjendje të stabilizuar shëndetësore.

Kështu deklaroi vetë drejtuesi i ekipit që kreu transplantin e zemrës së derrit te David Bennett, dr. Bartley Griffith në një intervistë ekskluzive në emisionin “Sot”, në Euronews Albania.

Griffith tha se pacienti nuk është ende në formën e duhur, por është i lumtur që është ende gjallë.

“Sa herë e takoj, pacienti më falenderon në lot”, tha doktori.

Bartley Griffith tha se përzgjedhja e pacientit ishte rastësore dhe se ai nuk kualifikohej për një transplant standard zemre.

Pacienti zgjodhi që transplanti të kryhej pavarësisht se nuk kishte siguri për jetën e tij.

“Transplantimi i zemrës së derrit ishte shansi i vetëm, pavarësisht rreziqeve, që nuk ishte më pak se të vazhdonte mjekimet e vetme. Ai e mori përsipër rrezikun dhe tha se edhe nëse nuk do të funksiononte, të paktën do të mësonte diçka”, u shpreh Griffith.

Griffith tha se kjo ka qenë ndërhyrja më e veçantë për të, në më shumë se 40 vjet karrierë si kirurg, ku ka kryer më shumë se 4000 operime.

“Kirurgët më kanë telefonuar, më kanë dhënë urimet dhe kanë ndjerë që ky është një hap i rëndësishëm që ne ishim të përgatitur për ta bërë”, tha dr. Griffith.

Kjo është dalja e parë live në media e dr. Bartley Griffith pas operacionit në fjalë.

I ftuar në “Sot” ishte edhe kardiologu Edvin Prifti, i cili bëri të ditur për publikun se po bëhen pothuajse 50 vjet që shkenca mjekësore po punon për kryerjen e transplantit të suksesshëm të organeve të kafshëve te njeriu, procedurë që quhet ndryshe ksenotransplant.

“Në vitin 1963, një kirurg bëri implikimin veshkash të shimpanzesë te njeriu. Njëri nga pacientët jetoi deri në 9 muaj”, tha Prifti.

Ai tregoi se derrat që përdoren për transplant janë me origjinë artificiale dhe kanë gene të modifikuara, në mënyrë që të përshtatën me trupin e njeriut.

“Derrat që u përdoren janë me origjinë artificiale, të modifikuar. Kanë 10 gene që janë modifikuar, 6 janë gene humane që janë importuar te derri, 4 janë të derrit që janë çaktivizuar pasi njeriu nuk i ka”, shpjegoi kardiologu prifti.

Në Amerikë është transplantuar për herë të parë një zemër derri te një pacient, në një përpjekje të fundit për t’i shpëtuar jetën. Mjekët në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland-it thonë se transplanti tregoi se një zemër nga një kafshë e modifikuar gjenetikisht mund të funksionojë në trupin e njeriut pa refuzim të menjëhershëm.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...


TË FUNDIT

Interi 3 gola ndaj Sampdorias

Interi ka shënuar 3 gola të shpejtë ndaj Sampdorias.  Vetëm 3 minuta nga fillimi i pjesës së dytë ishte Ivan Perisic ai i cili...

Mbyllet numërimi në disa qarqe, Sali Berisha fitues

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave në zgjedhjet për kryetarin e Partisë Demokratike të Shqipërisë në disa qarqe të juglindjes. Ajo çka vihet re...

2-vjeçari porosit 31 hamburgera nga telefoni i të ëmës

Një mama në Teksas mori një mësim të mirë pasi e la telefonin e saj hapur dhe i vogli i saj 2 vjeç porositi...

44 gradë Celsius në disa zona të gadishullit Iberik

Spanja është goditur nga një valë të nxehti këtë fundjavë, me temperatura që arritën deri në 15 gradë më shumë se mesatarja e sezonit. Maji duket se...

Përditësimi i fundit i pjesëmarrjes në zgjedhjet e kryetarit të PD-së

Gazetari i Euronews Albania Ardit Hoxha raportoi nga qendra e votimit të ngritur në Partinë Demokratike ku prej orës 8:00 vijon normalisht votimi. Gjatë dy...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER