Si do të zgjidhet çështja e banorëve të ‘5 Majit’ sipas Bashkisë Tiranë e Avokatit të Popullit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Zv.kryetarja e Bashkisë së Tiranës, Anisa Ruseti shprehet se familjet që u janë shembur shtëpitë në lagjen ‘5 Maji’ dhe kanë firmosur marrëveshje janë trajtuar me bonus qiraje. Vlera e këtij bonusi është nga 18 mijë lekë deri në 27 mijë lekë.

Lidhur me shqetësimet se banorët nuk kanë një datë kur do të marrin shtëpitë e reja, znj. Roseti tha se kjo vjen nga fakti se nuk ka ende një datë për përfundimin e projektit.

Zv.kryetarja e Bashkisë së Tiranës u shpreh se të gjithë qytetarët e prekur do të marrin të njëjta metra katrore që disponojnë aktualisht.

Avokati i Popullit, Erinda Ballanca thotë se aktmarrëveshja që Bashkia e Tiranës u propozon banorëve të ‘5 Majit’ ka gabime juridike dhe është e padrejtë.

Sipas znj. Ballanca, shkelja më e rëndë është se me nënshkrimin e aktmarrëveshjes banorët heqin dorë nga ankimimi në gjykatë.

Avokati i Populli duke prekur rastet e banorëve që nuk kanë legalizime, tha se kjo nuk ka ardhur për faj të tyre ndaj duhen kompensuar me vlerë të drejtë.

Nebi Bushaj, aktivist që ka ndjekur nga afër problematikën e banorëve thotë se një çifti të ri me një fëmijë i ofrohen 18 mijë lekë ndërkohë që qiraja e banesave në atë zonë nisin nga 300 euro.

Sipas tij Bashkia e Tiranës po ndërton në mënyrë të paligjshme pasi në kantiere në zonë e ‘5 Majit’ nuk ka tabela informuese siç është detyrimi ligjor.

Vetë banorët e prekur thonë se ata që nuk kanë pranuar marrëveshjen me Bashkinë e Tiranës dhe që u është prishur banesa janë sot mes katër rrugëve.

Një prej tyre është Klodian Laçi, i cili thotë se shteti shqiptar nga një anë “strehon afganët në hotel me 5 yje ndërsa ai me fëmijët sot është në rrugë”.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

TË FUNDIT

Rikthehet qarkullimi normal, 400 mijë të huaj erdhën në prill

1 milion të huaj kanë hyrë në Shqipëri, në 4 muajt e parë të vitit, ku bumi më i madh është shënuar në muajin...

Sa i pranojnë shqiptarët besimet e ndryshme fetare?

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga...

Përsëritja e zgjedhjeve në Tërnoc, Meta fton shqiptarët të votojnë Kamberin

Presidenti Ilir Meta ka ftuar shqiptarët të votojnë kandiatin për deputet të Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi nesër në zgjedhjet e përsëritura në Tërnoc. Përmes...

SHBA konfirmon nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë shtete

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tha të enjten se kishte identifikuar nëntë raste të lisë së majmunëve në shtatë...

Lukashenko urdhëron formimin e komandës së re ushtarake në kufi me Ukrainën

Lideri bjellorus Alexander Lukashenko ka urdhëruar të enjten formimin e një komande të re ushtarake në kufirin jugor të vendit me Ukrainën, raporton Reuters. “Është...