Ndërtimi, sektori kryesor ku investohen paratë e pista në Shqipëri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërtimi është sektori kryesor ku po investohen paratë e pista të grupeve kriminale në Shqipëri.

Deklarata është bërë për dokumentarin Unpublished në Euronews Albania, nga drejtori i krimit Ekonomik në Policinë e Shtetit Lutfi Minxhozi.

Industria e ndërtimit është fusha që kanë zgjedhur grupet kriminale në Shqipëri, për të pastruar paratë e veprimtarive të jashtëligjshme.

Përfaqësuesit e Bankës së Shqipërisë pohojnë për “Unpublished” se vendi ynë paraqet rrezik të shtuar sa i takon pastrimit të parave. Shqipëria klasifikohet në listën gri për pastrimin e parave.

Sipas të dhënave zyrtare nga Drejtoria e Krimit Ekonomik në Policinë e Shtetit, nga viti 2013 deri në vitin 2020, janë sekuestruar rreth 320 milionë euro, fitime nga veprimtaritë e paligjshme.

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER