Ilaçet kontrabandë, ekspertët: Mungojnë ilaçet origjinalë, tregu i mbushur me barna joefektivë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ndryshimi i ligjit të barnave në vitin 2014 solli pasoja të rënda në tregun farmaceutik shqiptar. “Unpublished” hulumtoi mbi këtë fenomen, ndërsa njëzëri të gjithë ekspertët dhe instancat pohuan se ilaçet kontrabandë janë pasojë e mungesës së tyre në tregun vendas.

Medikamente t% ndryshme q% po hyjnë në mënyrë të jashtëligjshme në Shqipëri, jo për të shmangur taksat, por sepse nuk ekzistojnë në listën e barnave të lejuara për t`u tregtuar në vendin tonë. këtë gjë e vërtetojnë edhe këto lista të siguruara nga dogana e Durrësit.

Emrat e ilaçeve që gjenden në farmacitë e tregut shqiptar, nuk janë prodhim perëndimor, por produkte të vendeve të rajonit. një gjë të tillë e vërtetojnë edhe instancat shtetërore, në përgjigjet e kthyera për “Unpublished”.

Kryetarja e Urdhrit të Farmacistëve, Diana Toma dhe ish-ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili, njëzëri mbështesin dhe dënojnë mungesën në treg të ilaçeve patentë.

Po ashtu ata mbështesin në një farë mënyre kontrabandimin, kjo sepse qytetarët janë të detyruar për shkak të mungesës së efikasitetit që kanë ilaçet që gjenden tek ne.

Ky fenomen, sipas ekspertëve, ka ardhur si pasojë e ndryshimit të ligjit të barnave, bërë në vitin 2014, miratuar nga ministri i asokohe i Shëndetësisë, Ilir Beqja.

Në këtë ligj u hoq klauzola që këto ilaçe duhet të ishin të testuara në një nga vendet e BE-së. Një gjë e tillë, solli pasoja jo vetëm në shoqëri, por çoi edhe në largimin e pothuajse të gjitha kompanive patentë të BE-së e më gjerë, nga tregu vendas.

“Dhe duke menduar që deri në fillim të 2013-shit, kemi pasur një larmi shumë të madhe të medikamenteve në treg, rreth 3800 lloje,. Dhe rënia drastike e kësaj shifre e më pas edhe me zhdukjen e kompanive të mëdha, është diçka fatale, sepse ju e kuptoni fare mirë që mungesa e barnave cilësore është një e keqe e madhe e jona”, shprehet ish-ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...

8 grupe kriminale veprojnë në 3 qytete, arrestohen 18 persona

SPAK ka lëshuar 32 urdhër arreste në megaoperacionin e zhvilluar në orët e fundit. Kreu i SPAK, Arben Kraja në një konferencë për mediat nënvizoi...

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...


TË FUNDIT

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...

8 grupe kriminale veprojnë në 3 qytete, arrestohen 18 persona

SPAK ka lëshuar 32 urdhër arreste në megaoperacionin e zhvilluar në orët e fundit. Kreu i SPAK, Arben Kraja në një konferencë për mediat nënvizoi...

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...

Zbardhen emrat e parë të PD-së për presidentin e ri

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike është mbledhur mesditën e së enjtes për çështjen e presidentit dhe kandidaturat që partia do të propozojë. Dy emrat e...

Kryeministri italian thirrje për armëpushim urgjent në Ukrainë

Kryeministri italian, Mario Draghi bëri thirrje të enjten për një armëpushim urgjent në Ukrainë në mënyrë që negociatat serioze të mund të fillojnë për...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER