“Udhëtarët” nisin rrugëtimin e parë nga “djepi i kulturës”, Shkodra

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetarët Loneta Progni dhe Renaldo Salianji kanë lënë studion televizive për të nisur këtë sezon rrugëtimin e tyre me emisionin “Udhëtarë” që na sjell sot destinacionin e parë në serinë e 48 ditëve udhëtime nëpër Shqipëri.

Në episodin e parë ata janë në Shkodër, njohur si “djepi i kulturës” dhe “qyteti i biçikletave”.

Udhërrëfyese për Lonetën, e cila ka zgjedhur të na tregojë Liqenin e Shkodrës do të jetë 9-vjeçarja, Revja Toska dhe Aurora Piroviç. Së bashku ato lundrojnë me kanoe dhe vizitojnë zonën e zambakëve të ujit në liqen.

Por Shkodra njihet jo vetëm për liqenin dhe bukuritë natyrore. Qyteti është gjithashtu një atraksion për turizmin. Qyteti njihet për biçikletat si mjeti më popullor për të lëvizur. Një shëtitje me biçikletë në nuk i rezistoi as Renaldo, duke u shndërruar për disa orë nga një korçar në një “shkodran tipik”.

Karakteristikë e qytetit janë lulet. Oborret e shtëpive shkodrane dehin me aromë, sidomos me aromën e luleborës, e cila është një lule karakteristike. Shumëkush e njeh më tepër këtë pjesë prej këngës “Luleborë!”.

Në Shkodër mund të gjesh një nga punishtet më të zëshme të maskave për karnavale, të cilat eksportohen në Venecia të Italisë.

Ana tjetër që e karakterizon Shkodrën është pasioni për sportin. Klubi shekullor i Vllaznisë ka përkrahjen fanatike të mijëra tifozëve dhe dashamirësve të futbollit.

Një prej atyre që e mbështesin klubin është dhe aktori i mirënjohur Besnik Çinari, i cili rrëfen me emocione për “Udhëtarët” se Vllaznia është ekip i zemrës dhe që ndeshjen e parë e ka ndjekur kur ka qenë shumë i vogël së bashku me babain e tij.

Loneta dhe Renaldo shoqërohen nga kolegu i tyre Teodor Gjerga, për të njohur anën rinore të qytetit të Shkodrës.

Etiketimet

Ulen tensionet Paris-Uashington, Franca rikthen ambasadorin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të rikthejë javën e ardhshme ambasadorin francez në Shtetet e Bashkuara. Vendimi u mor pas një bisede telefonike të...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Çollaku: Rama e ka masakruar Kosovën. Vodo: Ka promovuar interesat e Shqipërisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”. Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER