Rrugëtim për në Vermosh skajin më verior të Shqipërisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Veriu i Shqipërisë është njohur vitet e fundit për zhvillimin e vrullshëm të turizmit malor. Ndër vendet që janë kthyer në destinacionet kryesore është edhe Malësia e Madhe me pika tejet interesante si Tamara, Lëpusha dhe Vermoshi.

Këto destinacione vizituan në episodin e radhës “Udhëtarët” Loneta Progni dhe Renaldo Salianji duke sjellë edhe aspekte të veçanta për to.

Pasi eksploruan Shkodrën dhe rrethinat e saj, ku treguan disa nga vendet që duhen vizituar me patjetër, “Udhëtarët” vijuan për në skajin më verior të Shqipërisë.

Me një rrugë piktoreske me gjarpërime që të bëjnë të shohësh madhështitë e maleve përreth “Leqet e Hotit” janë bërë popullore për ballkonin e xhamit ku të gjithë nuk largohen pa shkrepur një fotografi.

Prej andej destinacion interesant është “Lumi i Cemit”, që bën bashkë burimet nga malësia përreth. Nga fakti se rrjedh nga burime të larta temperatura e ujit është shumë e ftohtë – rreth 3-4 gradë celsius, – megjithatë për të pasionuarit pas notit mund ta provojnë dhe një zhytje.

Fshati i Tamarës është një pikë tërheqëse me infrastrukturë të zhvilluar pritëse si bujtina, lokale dhe restorante.

Rrugëtimi për në Lëpushë kalon mes kanioneve të Selcës, të cilat gjithashtu ofrojnë një peizazh fantastik.

“Udhëtarët” gjatë rrugëtimit të tyre për në Lëpushë ndeshën me një grup turistësh nga Gjermania, të cilët prej rreth një jave ishin duke vizituar Shqipërinë.

Ndryshe nga peizazhi i rrugëtimit mes kanioneve të Selcës, fshati i Lëpushës është i rrethuar me gjelbërim teksa spikasin shtëpitë karakteristike me punime guri. Në Lëpushë ka gjithashtu një lum dhe një ujëvarë.

Ngjashëm me shtëpi guri dhe gjelbërim është edhe Vermoshi, zona më veriore e Shqipërisë. E gjithë zona njihet për qëndresën përballë pushtuesve në periudha të ndryshme.

Një pikë interesante që nuk duhet humbur është gjithashtu “Shtëpia mbi qershi” e cila në periudhën e verës është nga më të bukurat në zonë. Vizitorët mund të konsumojnë specialitetin e shtëpisë, raki qershie.

Etiketimet

Ulen tensionet Paris-Uashington, Franca rikthen ambasadorin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të rikthejë javën e ardhshme ambasadorin francez në Shtetet e Bashkuara. Vendimi u mor pas një bisede telefonike të...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Çollaku: Rama e ka masakruar Kosovën. Vodo: Ka promovuar interesat e Shqipërisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”. Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER