3 vendet më të pashkelura në Bulqizë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qyteti i Bulqizës, me një popullsi prej rreth 31 mijë banorësh, ndodhet në qarkun e Dibrës. Emri i këtij qyteti lakohet shpesh për minierat e kromit, por Udhëtarët kanë vendosur të shkojnë përtej tyre dhe të zbulojnë disa prej sekreteve të ruajtura më mirë nga vendasit.

Zabeli i Madh

Në Bulqizë gjendet një pyll i quajtur Zabeli i Madh. E veçanta e tij ndodhet në faktin se është krejtësisht i paprekur dhe kjo falë një legjende e cila thotë se “ai që ka guxuar të presë dru në Zabel të Madh, nuk ka dalë dot gjallë prej tij”.

Zabeli i Madh, Bulqizë, Euronews Albania.

Liqenet e Dhoksit

Pas një ngjitje në rreth 1,600 metra mbi nivelin e detit, në mes të pishave e maleve ndodhen Liqenet e Dhoksit.

Liqenet e Dhoksit, faksemile, Bulqiza Tour.

Ujëvara e Duriçit

Në shpatin verior të malit të Kaptinës, pranë qytetit të Bulqizës do të gjeni Ujëvarën e Duriçit, e cila buron nga Liqeni i Zi dhe ka një lartësi prej 20 metrash. Uji rrëmbyer i kësaj ujëvare bën që jehona e saj të dëgjohet me kilometra larg.

Ujëvara e Duriçit, faksemile, “Visit Bulqiza”.

LEXONI GJITHASHTU

Etiketimet

Balla mbledh kryesinë e Grupit Parlamentar të PS: Të zgjatet procesi i Vettingut

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla mblodhi paraditen e kësaj të hëne kryesinë e grupit. Euronews Albania mëson se në këtë mbledhje...

Akademia e Shkencave rekomandon dozën e tretë të vaksinës për të moshuarit

Akademia e Shkencave rekomandoi sot vaksinimin me një dozë të grup-moshave 12-18 vjeç dhe një dozë shtesë për grup-moshat mbi 60 vjeç si mënyrë...

Përfundon misioni ‘Inspiration 4’, rikthehet nga hapësira ekuipazhi i parë i civilëve

Ekuipazhi me civilë i “SpaceX” është rikthyer me sukses në Tokë pas tre ditëve udhëtim në hapësirë. Ekipi i “Inspiration 4” u ul në ujërat...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER