Unpublished

Çështje të aktualitetit, drejtësisë, dosjet e krimit, hetime dhe tema të lëna jashtë vëmendjes, vijnë çdo javë për publikun shqipfolës në “UNPUBLISHED” me autore Erida Gjermeni (Shani). Çdo të martë në orën 18:00.

Unpublished

Mësues pedofilë në shkolla, shteti pa fuqi ligjore dhe reaguese për mbrojtjen e fëmijëve

Emisioni hulumtues “Unpublished” ka trajtuar fenomenin e pedofilisë në institucionet arsimore, problematikë për të cilën nuk ka shifra zyrtare të rasteve të abuzimit seksual...

Vrasja e 8-vjeçarit në Fier, ekspertët: Ishte ngjarje e paralajmëruar

Vrasja e 8- vjeçarit Mateo Vasiu në Fier, që tronditi të gjithë opinionin publik, për ekspertët, ishte e paralajmëruar. Dokumentari Unpublished u fokusua në rrugën...

Abuzimi me energjinë, 700 milionë lekë të faturuara nga OSHEE-së për 2 vjet

Në prag të një krize të paralajmëruar, vendi po vuan edhe nga abuzimet me energjinë elektrike. Unpublished vendosi të ndiqte në terren një aksion...

Unpublished l A është i sigurt investimi në kriptomonedha?

Prodhimi tradicional i parave bëhet përmes bankës qëndrore të çdo shteti që emeton para bazuar në ekuilibra ekonomikë. Prodhimi i parave ka kosto të...

Si funksionon prodhimi ‘ilegal’ i kriptomonedhave në Shqipëri

Prodhimi i kriptomonedhave në Shqipëri lejohet me ligj, por shumica e pikave nuk kanë licencë. “Unpublished” ka hulumtuar në tregun e fshehtë të prodhimit...

Bastet online, si i hapi rrugë paligjshmërisë shfuqizimi i ligjit të lojërave të fatit

8,500 domaine dhe linqe të mbyllura nga Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP); 481 të arrestuar dhe mijëra të përfshirë. Ky është bilanci i...

Rreziku që u kanoset qytetarëve nga ‘importi paralel’ i ilaçeve

Ish-drejtori i Agjencisë së Kontrollit të Barnave, Besnik Jakaj thotë se ndryshimet në ligj i hapën rrugë abuzimeve me cilësinë e medikamenteve. “Në fakt nën...

Ilaçet kontrabandë, ekspertët: Mungojnë ilaçet origjinalë, tregu i mbushur me barna joefektivë

Ndryshimi i ligjit të barnave në vitin 2014 solli pasoja të rënda në tregun farmaceutik shqiptar. “Unpublished” hulumtoi mbi këtë fenomen, ndërsa njëzëri të...

Rrëfimi i një shpërndarësi droge: Të rinjtë nga 18-25 vjeç, blerësit më të mëdhenj të kokainës

“Unpublished” bisedoi me një të ri që është shpërndarës droge në Tiranë. Ai tregon se këtë "biznes" ka nisur herët, me synimin që kanë...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER