Mijëra persona nga Shqipëria në Kosovë, mbushet kampi në Prizren

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, njoftoi se Kampi Inovativ Trajnues Kosovaro-Gjerman në Prizren ka mirëpritur banorët e prekur nga tërmeti që tronditi Shqipërinë më 26 nëntor dhe tashmë është mbushur në të gjitha kapacitetet që ka.


Në një postim në Facebook, Haradinaj shkroi se në Kosovë kanë arritur mijëra persona nga Shqipëria, të cilët po evidentohen dhe po strehohen qoftë në baza individuale, qoftë në mënyrë të organizuar institucionale.

Sa i përket ndihmave, kryeministri në detyrë apeloi që ato të dërgohen në Kazermën e FSK-së në Prizren dhe pastaj ato do të delegohen në mënyrë të kujdesshme dhe të kontrolluar në vendet ku ka nevojë.

Solidariteti i Kosovës ishte i jashtëzakonshëm që nga momenti i katastrofës natyre që goditi Shqipërinë më 26 nëntor dhe që rezultoi fatal, me 49 të vdekur dhe mbi 750 të plagosur. Që në orët e para të tragjedisë, njësitë e Forcës së Sigurisë së Kosovës u nisën drejt zonave të dëmtuara nga tërmeti dhe bashkë me ekipet e kërkim-shpëtimit nga Shqipëria, Serbia, Mali i Zi, Italia e Greqia  morën pjesë në operacionin e vështirë për nxjerrjen nga rrënojat të të mbijetuarve dhe viktimave nga tërmeti i fortë 6,4 ballë.

Qeveria e Kosovës akordoi menjëherë një ndihmë prej 500 mijë eurosh për këtë rast.

Nga ana tjetër, shumë biznese dhe qytetarë të thjeshtë të Kosovës nuk humbën kohë të ofronin mbështetjen e tyre në formën e ndihmave humanitare dhe parave të derdhura në llogaritë e hapura për të mbështetur të prekurit nga tërmeti.

Gjithashtu, shumë familje kosovare hapën dyert e shtëpive të tyre në Kosovë dhe Shqipëri për të strehuar vëllezërit e një kombi.

 


Etiketimet

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...


TË FUNDIT

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER