Mbledhje e përbashkët mes qeverisë së Kosovës dhe asaj të RMV, pritet të nënshkruhen 20 marrëveshje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi dhe homologia e tij kosovare, Albulena Balaj-Halimaj kanë caktuar 25 janarin si datën e mbajtjes së mbledhjes së përbashkët qeveritare mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. 

Zv/kryeministrja Balaj-Halimi, përshëndeti “vullnetin e mirë” të Maqedonisë së Veriut për të bashkëpunuar me vendin e saj, duke theksuar se, Kosova është shumë e interesuar që të nënshkruajë disa marrëveshje që janë në interes të vendeve, por edhe të qytetarëve.

Balaj-Halimi njoftoi se deri më tani për në 25 janarin janë planifikuar të nënshkruhen rreth 20 marrëveshje, të cilat, siç njoftoi ajo, dalin nga katër nismat e dakorduara nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti.

Mbledhja qeveritare midis Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës e planifikuar për më 25 janar do të jetë mbledhja e parë qeveritare midis dy vendeve fqinje.

Etiketimet

Lindita Nikolla për Ramën: Debate të forta pavarësisht bashkëpunimit maksimal

Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla tregoi për Euronews Albania se me kryeministrin Rama pavarësisht bashkëpunimit maksimal kanë pasur dhe debate të forta. Ajo u shpreh...

Lindita Nikolla tregon pengun më të madh nga koha kur ishte ministre e Arsimit

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla tregoi për Euronews Albania se nga protesta e studentëve, i ka ngelur merak që nuk iu dha mundësia që...

‘PS të mos sillet si triumfatore’, Lindita Nikolla: Do jem avokate e mirë e opozitës

“Do jem një avokate e mirë e opozitës”. Kështu është shprehur për Euronews Albania, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, teksa shtoi se në çdo...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER