Hapja e ambasadës së Kosovës në Jerusalem, BE shpreh keqardhjen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këtë të martë Bashkimi Europian reagoi sa i takon vendimit të Kosovës që të hapë ambasadën e saj në Jerusalem.

BE e konsideron Jerusalemin me një status të pazgjidhur, kjo është dhe arsyeja se pse ka shprehur keqardhje për vendimin e Kosovës.

Zëdhënësi i Bashkimit Europian, Peter Stano në një konferencë për media pohoi se Brukseli pret nga Kosova që të ndërmarrë veprime në bazë të deklarimeve për integrimet europiane, dhe jo vendime që e largojnë Kosovën nga qëndrimet e BE-së.

 “Në përgjithësi është gjithmonë e mirëseardhur kur parterët tanë të jashtëm normalizojnë raportet mes tyre. Por kur është fjala për hapjen e ambasadës në Jerusalem, ky është një vendim për keqardhje i Kosovës sepse e largon Kosovën nga qëndrimet e BE-së për statusin e Jerusalemit. Të gjitha ambasadat e vendeve anëtare të BE-së dhe delegacioni i BE-së janë në Tel Aviv dhe kjo është në përputhje me rezolutën e Kombeve të Bashkuara dhe vendimet e Këshillit të BE-së. Statusi i Jerusalemit si kryeqytet i të dyja shteteve është qëndrim i BE-së, i cili nuk ka ndryshuar,” – tha Stano.

Pak ditë më parë në një mesazh në rrjetin social Facebook ministrja e Jashtme e Kosovës Meliza Haradinaj Stublla u ndal jo vetëm tek historia dhe mbështetja mes dy popujve, por duke vlerësuar se njohja nga Izraeli është në nga arritjet më të mëdha të Kosovës dhe një epoke e re për raportet dypalëshe.Etiketimet

Përmblidhen në një event online filma nga katër shtete të Ballkanit Perëndimor

Organizuar me iniciativë të Festivalit të Filmit në Sarajevë, një event nëntë ditor online është i pari në histori që mbledh së bashku katër...

Lahutari i Kelmendit, një jetë duke u kënduar kreshnikëve dhe heronjve

Ky është Jonuz Delaj ndër trashëguesit e fundit të lahutës në trojet shqiptare. Që nga mosha 7-vjeçare Jonuzi njohu nga të parët e tij...

Kryemadhi në Kombinat: Rama kërkon ta shesë lagjen tek oligarkët

Fushata e Lëvizjes Socialiste për Integrim është ndalur në Kombinat, aty ku kryetarja Monika Kryemadhi deklaroi se kjo zonë është rrënuar për shkak te...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER