Drejtori i Qendrës së Shëndetit Publik në RMV, Besim Zeqiri tregon si po vijon procesi i vaksinimit atje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Besim Zeqiri, drejtor i Qendrës së Shëndetit Publik në Maqedoninë e Veriut, tha se procesi i vaksinimit atje po ecën shumë mirë dhe efektet nuk janë aspak negative.

Siç tregoi dhe Zeqiri, personi që aplikon vaksinën ka vetëm pak dhimbje në vendin ku injektohet doza dhe me raste mund të ketë qytetarë që kalojnë dhe ethe të lehta pas vaksinimit.

“Në linjë të parë do të jenë mjekët dhe personeli shëndetësor që janë duke kuruar të sëmurët nga sëmundja COVID-19, pastaj edhe mjekët e rretheve të tjera, kurse pas tyre do të vijnë grupmoshat mbi 70 vjeç dhe të sëmurët me sëmundje kronike,” – u shpreh drejtori i Qendrës së Shëndetit Publik në RMV.

Besim Zeqiri tha se janë mjekët e familjes ata që telefonojnë grupmoshat e rrezikuara për t’i pyetur nëse duan apo jo ta bëjnë vaksinën dhe më pas zgjedhja ngelet në dorën e pacientit.

Ndërkohë që sqaroi gjithashtu se nuk mund të përgjigjej ende nëse qytetarëve në Maqedoninë e Veriut do iu ofrohej mundësia të zgjidhnin midis vaksinave.

 

Lexoni gjithashtu:

Maqedonia e Veriut pret sot dërgesën e dytë të vaksinave anti-COVID nga Serbia

Cilën vaksinë të zgjedh? Serbia shteti i vetëm që u ofron qytetarëve të zgjedhin se me cilën vaksinë të injektohenEtiketimet

‘Të mos gjykohet Salvini’, prokurori: Ai nuk ndaloi në mënyrë të paligjshme emigrantët në 2019

Matteo Salvini nuk duhet të shkojë në gjyq për ndalim të paligjshëm të emigrantëve. Kështu u shpreh prokurori i Katanias, Andrea Bonomi. Sipas tij, vendimi...

“Do të jem këtu deri më 26 prill”, Meta nga Vlora: Nuk preket asnjë votë e vlonjatëve

Nga Vlora, presidenti Ilir Meta bëri sërish një apel të fortë për ditën e zgjedhjeve, ndërsa deklaroi se nuk do të preket asnjë votë...

‘Defender 21’| Ushtarët e Gardës së New Jersey mbërrijnë në Tiranë për të trajnuar FA

Ambasadorja amerikane Yuri Kim mirëpriti sot ushtarët amerikanë nga Garda Kombëtare e New Jersey të cilët mbërritën sot në Tiranë. Ambasada amerikane përmes një postimi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER