Maqedonia e Veriut pret sot dërgesën e dytë të vaksinave anti-COVID nga Serbia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Maqedoninë e Veriut pritet sot dërgesa e dytë e donacionit prej rreth 8 mijë vaksinash anti-COVID nga Serbia.

Korrespondenti i Euronews Albania, Benjamin Arifi tha se në dërgesën e parë mbërritën mbi 4,600 vaksina, ndërsa sot priten rreth 3,320 vaksina të tjera.

“Në dallim nga dërgesa e parë, që u prit nga kryeministri Zaev, sot në kufi do të takohen dy ministrat e shëndetësisë për të marrë dërgesën,” – u shpreh gazetari Arifi.

Në Maqedoninë e Veriut programi i vaksinimit ka nisur prej një jave vetëm me vaksinat Pfizer të ardhura nga Serbia dhe deri më tani janë vaksinuar 1,274 mjekë.

Përmes platformave online dhe mjekëve të familjes janë listuar mbi 100 mijë qytetarë, 63 mijë prej të cilëve prej platformave online.

Aktualisht ka vetëm një pikë vaksinimi në Shkup dhe të gjithë personelit të sistemit shëndetësor u duhet të lëvizin për në kryeqytet.

Situata e pandemisë në Maqedoninë e Veriut ka ardhur në përmirësim ku ndryshe nga muajt e shkuar tashmë në spitale ka më pak se 500 pacientë.Etiketimet

‘Të mos gjykohet Salvini’, prokurori: Ai nuk ndaloi në mënyrë të paligjshme emigrantët në 2019

Matteo Salvini nuk duhet të shkojë në gjyq për ndalim të paligjshëm të emigrantëve. Kështu u shpreh prokurori i Katanias, Andrea Bonomi. Sipas tij, vendimi...

“Do të jem këtu deri më 26 prill”, Meta nga Vlora: Nuk preket asnjë votë e vlonjatëve

Nga Vlora, presidenti Ilir Meta bëri sërish një apel të fortë për ditën e zgjedhjeve, ndërsa deklaroi se nuk do të preket asnjë votë...

‘Defender 21’| Ushtarët e Gardës së New Jersey mbërrijnë në Tiranë për të trajnuar FA

Ambasadorja amerikane Yuri Kim mirëpriti sot ushtarët amerikanë nga Garda Kombëtare e New Jersey të cilët mbërritën sot në Tiranë. Ambasada amerikane përmes një postimi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER