Policia në RMV nis arrestimet pas protestave të dhunshme për rastin ‘Monstra’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut protestuan sot për drejtësi dhe kundër proceseve të montuara gjyqësore. Edhe pse protestuesit kishin marrë leje dhe synimi ishte që të marshimi të përfundonte para godinës së qeverisë, policia vendosi barrikadat rreth dy kilometra larg Kryeministrisë.

Korrespondenti i Euronews Albania në Maqedoninë e Veriut Benjamin Arifi thotë se ka pasur konfrontime fizike me protestueseve dhe forcave të rendit, ndërkohë si rezultat i kësaj përplasjeje disa persona kanë marrë lëndime trupore.

Por, Policia e Maqedonisë së Veriut ka vazhduar aksionin për arrestimin e disa protestuesve, pas përshkallëzimit të protestave të sotme në Shkup.

Deri tani janë arrestuar tetë protestues, ndërsa aksionet po vazhdojnë edhe më tej. Po ashtu, Ministria e Brendshme njoftoi se shtatë policë janë lënduar gjatë përleshjes me protestues.

 Etiketimet

Raportohen probleme në centralin bërthamor në Iran

Një problem elektrik u raportua ditën e shtunë në uzinën bërthamore Natanz të Iranit, një ditë pasi Teherani inauguroi centrifugat e reja më të...

Nata e parë e ‘BAFTA’, vlerësohet me dy çmime filmi ‘Ma Rainey’s Black Bottom’

Nisi mbrëmjen e djeshme nata e parë e ndarjes së çmimeve “BAFTA” çka paraprin natën e madhe të  eventit më të rëndësishme të kinematografisë...

Shifra alarmante në RMV, 46 të vdekur nga Covid-19

Prirja e epidemisë Covid-19 në Maqedoninë e Veriut vijon të mbetet shqetësuese dhe këtë fakt e dëshmojnë shifrat. Autoritetet shëndetësore njoftojnë se në 24 orët...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER