RMV, 55 vite burg për përgjimet e paligjshme, dënohen edhe ish-ministrja dhe ish-shefi i shërbimit sekret

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Penale në Shkup ka vendosur të dënojë me 55 vite burg dhe 10 vite dënime me kusht 11 të akuzuarit për përgjimet e paligjshme, mes të cilëve ish-shefin e shërbimit sekret dhe ish-ministren e Brendshme.

Në vendimin e dhënë të premten, gjykata dënoi me 12 vite burg Sasho Mijalkkovin, i cili pati drejtuar shërbimet e inteligjencës në periudhën 2008-2015, kohë gjatë së cilës u zbulua skandali i përgjimit të paligjshëm të rreth 20 mijë qytetarëve, mes të cilëve edhe grupet e opozitës.

Mijallkov u cilësua si organizator i përgjimeve në skandalin e njohur si “Target-Fortesa”. Ndërkohë ish-ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska u dënua me 4 vite burg, me akuzën e shkatërrimit të pajisjeve me të cilat është bërë përgjimi, kjo në mënyrë që të mbuloheshin gjurmët. 

Dy ish-agjentë të shërbimit sekret, që po-ashtu ishin në listën e të akuzuarve, gjenden në arrati në Greqi sepse shteti grek nuk pranon ekstradimin e tyre, por gjykata i dënoi ata në mungesë.

Goran Grujovski u dënua me 15 vite burg, dhe po aq burg mori edhe bashkëpunëtori i tij me të cilin është arratisur, Nikolla Boshkovski.

Për shtatë të akuzuarit e tjerë që janë të përfshirë si bashkëpunëtorë gjatë përgjimeve, janë dhënë dënime me nga 1 deri në 6 vite burg.

Lexoni gjithashtu:

RMV, arratiset ish-shefi i inteligjencës Sasho Mijallkov, akuzohet si përgjegjës i skandalit të përgjimeve

Dorëzohet Mijallkov: Kisha simptoma të Covid, s’e dija se po më kërkoninEtiketimet

‘Të mos gjykohet Salvini’, prokurori: Ai nuk ndaloi në mënyrë të paligjshme emigrantët në 2019

Matteo Salvini nuk duhet të shkojë në gjyq për ndalim të paligjshëm të emigrantëve. Kështu u shpreh prokurori i Katanias, Andrea Bonomi. Sipas tij, vendimi...

“Do të jem këtu deri më 26 prill”, Meta nga Vlora: Nuk preket asnjë votë e vlonjatëve

Nga Vlora, presidenti Ilir Meta bëri sërish një apel të fortë për ditën e zgjedhjeve, ndërsa deklaroi se nuk do të preket asnjë votë...

‘Defender 21’| Ushtarët e Gardës së New Jersey mbërrijnë në Tiranë për të trajnuar FA

Ambasadorja amerikane Yuri Kim mirëpriti sot ushtarët amerikanë nga Garda Kombëtare e New Jersey të cilët mbërritën sot në Tiranë. Ambasada amerikane përmes një postimi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER