“Shtetësia” ndez politikën në RMV,  VMRO-DPMNE dhe LSDM kundër propozimeve të shqiptarëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partitë maqedonase VMRO-DPMNE dhe LSDM kundërshtojnë Projekt-Ligjin për Shtetësi, të propozuar nga koalicioni opozitar shqiptar, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa.

Disa pjesë të ligjit nuk kanë qenë të pranueshme për LSDM-në në pushtet, ndërsa VMRO-DPMNE ka shkuar një hap më tej, duke propozuar mijëra amendamente kundër draftit për shtetësinë. Qëllimi është që përmes numrit të madh të amendamenteve të bllokohet ligji në procedurë parlamentare pafundësisht.

Kryetarët e partive opozitare shqiptare, Ziadin Sela dhe Afrim Gashi, paralajmëruan se tani e tutje do të përgjigjen me të njëjtën monedhë, duke bllokuar çdo ligj në Kuvend.

“Nga ky moment ne paralajmërojmë, çdo ligj që vjen në parlament, pa marrë parasysh me çfarë ka të bëjë, ne do të sillemi njëlloj me mijëra amendamente, derisa nuk hiqen amendamentet që e bllokojnë ligjin që ka të bëjë me të qenurit njeri. Ligjin i cili ka për qëllim që t’u kthejë dinjitetin këtyre njerëzve të nëpërkëmbur për 30 vite”, tha Ziadin Sela, kryetar i Aleancës për Shqiptarët

Kryetari i Alternativës , Afrim Gashi madje tha se qasja me të cilën refuzohet ligji nga dy partitë maqedonase është tejet anti-shqiptare.

 “Sot ne, qoftë nga LSDM-ja, qoftë nga VMRO-ja po e shohim të njëjtin avaz. Nga njëra anë LSDM-ja nuk e pranon të tërin ligjin, ndërsa VMRO-ja me amendamente e bllokon të njëjtin ligj. Kjo ne na tregon se ka një qasje anti-shqiptare dhe tendencioze, duke e trajtuar këtë ligj si ligj që i avancon të drejtat e shqiptarëve”, u shpreh ai.

Propozim Ligji për Shtetësi synon të lehtësojë procedurat për marrjen e shtetësisë për personat që janë lindur e rritur në Maqedoninë e Veriut, por nuk kanë asnjë shtetësi. Sipas analizave të Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës, bëhet fjalë për mijëra qytetarë pa shtetësi, shumica prej tyre shqiptarë.

Ndërkohë, pas shumë mosmarrëveshjeve mes VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, kundërshtimi i këtij ligji ishte ndër temat e rralla ku u pajtuan. Sot kryeministri Zaev gjatë një interviste për media maqedonase, i bëri thirrje VMRO-DPMNE-së që t’i bashkohen Qeverisë, siç tha ai, sipas shembullit të dy partive më të mëdha gjermane. 

Etiketimet

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Belind Këlliçi në “Raw Politics”: PD-ja do të hapet ndaj figurave të reja

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Deputeti i zgjedhur i Partisë...

Këlliçi: Basha s’garoi i vetëm, drejtuesit politikë dhe kandidatët aksionerë të rezultatit të 25 prillit

Partia Demokratike do të zhvillojë brenda strukturave të saj analizën për rezultatin e arritur në zgjedhjet e 25 prillit. Kandidati i fitues për deputet, Belind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER