Beteja me “Gjeografinë” në RMV, hiqet nga qarkullimi pas 20 vitesh libri ku fyheshin shqiptarët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas gati 20 viteve, tërhiqet nga përdorimi libri i Gjeografisë për vitin e dytë gjimnaz në Maqedoninë e Veriut. Ky libër përmbante tekste fyese dhe të pavërteta për shqiptarët, duke i quajtur ata me prejardhje rome, turke e çerkeze, ndërsa Shqipërinë si pushtuese të Maqedonisë së Veriut. Libri doli në qarkullim që nga viti 2002, ndërsa ishte ripublikuar disa herë nga Ministria e Arsimit.

Pas reagimit të medieve, shoqërisë civile e partive opozitare shqiptare, çështja e ofendimeve në librin e gjeografisë u bë sërish temë në shkurt të këtij viti.

Ministria e Arsimit formoi një komision për shqyrtimin e përmbajtjes së këtij libri, i cili mori edhe vendimin final që libri i gjeografisë menjëherë të tërhiqet nga përdorimi.

Tani për tani nuk dihet nëse autorët, por edhe autorizuesit e këtij libri do të përballen me përgjegjësi ligjore për të pavërtetat dhe gjuhën ofenduese në këtë tekst shkollor.

Nga ana tjetër, tërheqja e librit të gjeografisë nuk e zgjidh plotësisht problemin me tekste shkollore me fakte të shtrembëruara e gjuhë të urrejtjes. Një sërë librash tjerë përmbajnë ofendime të ngjashme ndaj shqiptarëve.

Për librat shkollore në Maqedoninë e Veriut kanë reaguar edhe Greqia dhe Bullgaria, të cilat detyruan Qeverinë në Shkup që me komisione të përbashkëta të pastrojnë gjuhën e urrejtjes nga tekstet shkollore. Deri tani nuk ka pasur reagim të ngjashëm nga Tirana zyrtare.

 

Etiketimet

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Belind Këlliçi në “Raw Politics”: PD-ja do të hapet ndaj figurave të reja

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Deputeti i zgjedhur i Partisë...

Këlliçi: Basha s’garoi i vetëm, drejtuesit politikë dhe kandidatët aksionerë të rezultatit të 25 prillit

Partia Demokratike do të zhvillojë brenda strukturave të saj analizën për rezultatin e arritur në zgjedhjet e 25 prillit. Kandidati i fitues për deputet, Belind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER