RMV regjistron ditën me më shumë viktima nga COVID-19 për këtë vit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut raportoi të dielën për 25 viktima të tjera në radhët e pacientëve me COVID-19 duke e rënduar bilancin e pandemisë në 3,473 të vdekur.

Autoritetet thanë se viktimat ishin të moshave 61-91 vjeç, nga Shkupi (5), Tetova (3), Prilepi, Gostivari, Kavadari, Velesi etj.

Kjo është dita me më shumë vdekje të raportuara në një ditë që prej 2 dhjetorit – kur u raportuan 33 viktima – ndërsa totali që prej së hënës, 15 mars, ka shkuar në 154 viktima.

Pas 2,730 testesh të kryera gjatë 24 orëve të fundit, autoritetet diagnostikuan të prekur nga infeksioni 642 persona – pozitiviteti 23.5%.

Prej nisjes së pandemisë në Maqedoninë e Veriut autoritetet kanë kryer mbi 590 mijë teste, prej së cilave në total janë diagnostikuar 119,378 raste.

Nga rastet e diagnostikuara, autoritetet thonë se 84.4% e tyre (100,774 persona) janë shëruar, 12.6% (15,131 persona) mbeten ende me mbartje të virusit, ndërsa 3% (3,473 persona) nuk ia kanë dalë mbanë.

Etiketimet

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Belind Këlliçi në “Raw Politics”: PD-ja do të hapet ndaj figurave të reja

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Deputeti i zgjedhur i Partisë...

Këlliçi: Basha s’garoi i vetëm, drejtuesit politikë dhe kandidatët aksionerë të rezultatit të 25 prillit

Partia Demokratike do të zhvillojë brenda strukturave të saj analizën për rezultatin e arritur në zgjedhjet e 25 prillit. Kandidati i fitues për deputet, Belind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER