Vuçiç: Kurti po kthehet 150 vite pas, Serbia gati të bisedojë për çdo gjë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç duke folur për mediat pas takimit me kryeministrin Albin Kurti në Bruksel ka deklaruar se pala shqiptare po kthehet shumë vite në kohë duke iu referuar akuzave për gjenocid.

Sipas tij, “Kurti po kthehet 150 vite pas në histori duke folu për të kaluarën”.

“Qëndrimi i tyre ishte se Serbia është fajtore për tri gjenocide ndaj shqiptarëve në Kosovë. U kthye në shekullin e XIX, jam i brengosur”, tha Vuçiç.

Vuçiç tha nga Brukseli se ka pranuar propozimet e palës ndërmjetësuese për temat e dialogut, ndër to edhe për të pagjeturit e luftës.

“Ishin tri pika, të intensifikojmë përpjekjet e përbashkëta për identifikimin e personave të zhdukur, të përmbahemi nga gjërat që mund të përshkallëzojnë situatën dhe që dialoguesit të takohen rregullisht”, është shprehur presidenti serb.

Sipas Vuçiç, Serbia është gati të bisedojë për çdo gjë por dikush nuk dëshiron që kjo gjë të ndodhi.

“Çdo gjë rrotullohet tek e njëjta gjë – dikush do të detyrojë Serbinë që të njohë Kosovën”, u shpreh ai.

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Balla mbledh kryesinë e Grupit Parlamentar të PS: Të zgjatet procesi i Vettingut

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla mblodhi paraditen e kësaj të hëne kryesinë e grupit. Euronews Albania mëson se në këtë mbledhje...

Akademia e Shkencave rekomandon dozën e tretë të vaksinës për të moshuarit

Akademia e Shkencave rekomandoi sot vaksinimin me një dozë të grup-moshave 12-18 vjeç dhe një dozë shtesë për grup-moshat mbi 60 vjeç si mënyrë...

Përfundon misioni ‘Inspiration 4’, rikthehet nga hapësira ekuipazhi i parë i civilëve

Ekuipazhi me civilë i “SpaceX” është rikthyer me sukses në Tokë pas tre ditëve udhëtim në hapësirë. Ekipi i “Inspiration 4” u ul në ujërat...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER