NATO dhe BE thirrje Kurtit e Vuçiç për të ulur tensionin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri thirrje presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç kryeministri të Kosovës, Albin Kurti që të kthehen në dialog.

Përmes një postimi në Twitter, Stoltennerg thotë se ka folur me liderët e të dyja vende për domosdoshmërinë e rikthimit të normalitetit në veri të Kosovës.

Kreu i NATO-s shprehet se është jetike që Beogradi dhe Prishtina të tregojnë përmbajtje dhe t’i kthehen dialogut.

“Misioni i NATO-a, KFOR mbetet i vendosur të sigurojë një mjedis të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjithë”, shprehet Stoltenberg.

Reciprociteti për targat i vënë në zbatim nga qeveria Kurti solli trazira në veri të Kosovës mesnatës e së premtes, teksa disa shtetas serbë dogjën Qendrën e Regjistrimit në Zubin Potok dhe hodhën granata dore edhe në Qendrën e Regjistrimit në Zveçan, por që nuk arritën ta djegin.

Të shtunën gjatë një konference për mediat, kryeministri Kurti kritikoi presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, që sipas tij po inkurajon grupet kriminale në veri të Kosovës.

Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme në Bashkimin Evropian, Josep Borrell la bërë thirrje për qetësimin e tensionit mes Kosovës dhe Serbisë.

Borrell ka kërkuar tërheqjen e njëhershme të trupave speciale si dhe heqjen e bllokadës në rrugë në veri të Kosovës duke shtuar se “çdo provokim apo hap i njëanshëm është i papranueshëm”.

Përfaqësuesi i Lartë i BE bën përgjegjës Vuçiçin dhe Kurtin për cenimin e sigurisë së qytetarëve në Kosovë dhe Serbi. “Ua kam bërë të qartë këtë në telefonatën që kam pasur metë dy”, tha ai.

Përfaqësuesit e dy vendeve për negociatat pritet të takohen ditët e ardhshme në Bruksel dhe këtë Borrell e cilëson një hap i parë pozitiv.

 

LEXONI GJITHASHTU:


Etiketimet

ILD: Politikanët të drejtohen te institucionet për denoncimet për gjyqtarët

Artur Metani kërkoi nga politika që denoncimet për magjistratët të bëhen në institucionet zyrtare dhe jo me deklarata në media. Kreu i Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë e bëri këtë...

‘Dënoj pushtimin e pajustifikuar rus të Irakut’, gafa e ish-presidentit Bush

Ish-presidenti amerikan George W Bush ka bërë një gafë gjatë një fjalimi mbi demokracinë teksa dënoi ‘pushtimin e pajustifikuar dhe të dhunshëm të Rusisë...

Historia e jetës së Zelensky-t, treguar në formën e një libri komik

Historia e jetës së presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky është publikuar në formën e një libri komik. Libri titullohet “Pushteti politik: Volodymyr Zelenski”, i përbërë...


TË FUNDIT

ILD: Politikanët të drejtohen te institucionet për denoncimet për gjyqtarët

Artur Metani kërkoi nga politika që denoncimet për magjistratët të bëhen në institucionet zyrtare dhe jo me deklarata në media. Kreu i Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë e bëri këtë...

‘Dënoj pushtimin e pajustifikuar rus të Irakut’, gafa e ish-presidentit Bush

Ish-presidenti amerikan George W Bush ka bërë një gafë gjatë një fjalimi mbi demokracinë teksa dënoi ‘pushtimin e pajustifikuar dhe të dhunshëm të Rusisë...

Historia e jetës së Zelensky-t, treguar në formën e një libri komik

Historia e jetës së presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky është publikuar në formën e një libri komik. Libri titullohet “Pushteti politik: Volodymyr Zelenski”, i përbërë...

Rusët bombardojnë bazën humanitare në Ukrainë

Trupat ruse vijojnë bombardimet në Ukrainë, duke sulmuar një godinë që shërbente si bazë për ndihma humanitare në Kharkiv. Ndërkohë, në Kiev selia e ambasadës...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER