Vuçiç takim me ambasadorët e superfuqive: S’do të lejojmë poshtërimin e Serbisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç pasi i dha NATO-s ultimatum 24 orë për të reaguar për situatën e krijuar në veri të Kosovës nga vendosja e reciprocitetit me targat, ka zhvilluar një takim me ambasadorët e SHBA, Britanisë, Francës, Italisë dhe Gjermanisë.

Vuçiç është shprehur se Serbia nuk do të pranojë të poshtërohet dhe ka shtuar se pret takime për zgjidhjen e situatës.

“Ne jemi të vendosur për të ruajtur paqen dhe për të respektuar Marrëveshjet e Brukselit por në këto rrethana ne nuk do të lejojmë poshtërimin e Serbisë dhe qytetarëve të saj”, ka deklaruar presidenti serb.

Bashkimi Evropian ka konfirmuar takimin e ardhshëm të dialogut Beograd-Prishtinë mes kryenegociatorëve Petar Petkoviç dhe Besnik Bislimi.

Situata përgjatë kufirit Serbi-Kosovë ka qenë e tensionuar për një javë pasi autoritetet në Prishtinë vendosën të refuzojnë hyrjen në automjetet me targa serbe pas skadimit të marrëveshjes sipas së cilës targat e Republikës së Kosovës (RKS) nuk u lejuan në Serbi. Targat e përkohshme po lëshohen në kufi.

Presidenti serb kërkoi zgjidhjen e situatës nga NATO duke shprehur besimin se ajo do të bënte gjithçka për të mbrojtur popullatën serbe të Kosovës.

“Ne do të presim 24 orë që ju të reagoni si NATO dhe nëse situata kundër popullsisë sonë vazhdon, Serbia do të reagojë dhe nuk do të lejojë një përsëritje të asaj që ndodhi në 1995 dhe 2004,” tha ai duke folur gjatë një emisioni në TV Pink.

 

 

Etiketimet

Erdogan tërhiqet nga paralajmërimi për dëbimin e ambasadorëve

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan deklaroi të hënën se ambasadorët të cilët kishte paralajmëruar se do t’i dëbonte kishin bërë një hap pas dhe...

BDI e kriminalizuar, duhet larguar nga çdo pushtet, thotë kryebashkiaku i Gostivarit

Bashkimi Demokratik për Integrim është i kriminalizuar dhe duhet larguar nga çdo pushtet, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Aleanca për Shqiptarët. Arben Taravari, njëherazi...

Vetingu i politikanëve, Basha: Të largojmë të korruptuarit. Balla: Do e shqyrtojmë sipas Venecias

Nga foltorja e Kuvendit, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i cilësoi 3 amendamentet për reformën zgjedhore, atë territoriale dhe vetingun e politikanëve si 3 prioritete absolute...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER