‘Kjo lloj sjelljeje ka tejkaluar çdo masë’, kryeministrja e Serbisë i kërkon NATO-s të ndalë Kurtin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç e ka cilësuar një sjellje që ka tejkaluar çdo masë aksionin anti-kontrabandë të policisë së Kosovës në Veri, që u shoqërua me tensione nga disa qytetarë serbë.

Përmes një postimi në Facebook, Brnabiç i bën thirrje NATO-s dhe bashkësisë ndërkombëtare të ndërhyjnë për të ndalur atë që quan politikë e çmendur e Prishtinës.

“I bëj thirrje bashkësisë ndërkombëtare, NATO-s dhe KFOR -it, që të reagojnë urgjentisht dhe të ndalin Albin Kurtin. Situata është më se dramatike dhe ky është momenti i fundit në të cilin është i nevojshëm një reagim i qartë për të ndaluar politikën e çmendur të ndjekur nga Prishtina. Kjo lloj sjelljeje ka tejkaluar çdo masë dhe na çon në prag të kaosit”, tha Brnabiç përmes një komunikate për media.

Aksioni anti-kondrabandë i zhvilluar nga policia e Kosovës ditën e sotme në Veri të Mitrovicës ka hasur në kundërshtinë e qytetarëve serbë në veri të vendit. Situata ka agravuar pas kontrolleve në disa farmaci serbe, ndërsa turmat e qytetarëve kanë sulmuar me mjete të forta policinë, ndërkohë që kanë djegur edhe një automjet me targa të Kosovës.

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

8 të dënuar në regjimin 41 bis, ministri Manja: Do futen të tjerë

Në regjimin 41 bis do të futen edhe të dënuar të tjerë. Kështu deklaroi ministrisë i Drejtësisë, Ulsi Manja në një trajnim me OSBE...

Dodik: Putini dhe Kina do të ndihmojnë nëse Perëndimi vendos sanksione

Udhëheqësi serb i presidencës trepalëshe i Bosnjës, Milorad Dodik, i cili akuzohet për nxitje dhune, duke motivuar shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës hedh poshtë kërcënimin për...

Zviceranët mbështesin masat shtrënguese kundër COVID-19

Votuesit zviceranë kanë përkrahur masat qeveritare për luftim të pandemisë së coronavirusit, kanë treguar rezultatet preliminare të një referendumi. Më shumë se 60 për qind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER