Tensionet në veri të Kosovës, Borrell: Aksionet e njëanshme që rrezikojnë stabilitetin, të papranueshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefi i Politikës së Jashtme në Bashkimin Europian, Joseph Borrell ka deklaruar se duhet të ndalen menjëherë incidentet e dhunshme në veri të Kosovës.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, z. Borrell thekson se aksionet e njëanshme që rrezikojnë stabilitetin, janë të papranueshme.

“Të gjitha çështjet e hapura duhet të adresohen përmes dialogut të lehtësuar nga BE. Ne jemi në kontakt me Beogradin dhe Prishtinën”, shprehet përfaqësuesi i lartë i BE-së.

Ditën e sotme, aksioni anti-kondrabandë i zhvilluar nga policia e Kosovës hasi kundërshtinë e qytetarëve serbë në veri të vendit.

Situata agravoi pas kontrolleve në disa farmaci serbe, ndërsa turmat e qytetarëve sulmuan me mjete të forta policinë, si dhe u dogj një automjet me targa të Kosovës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Aksidentet në shesh xhirime ndër vite

Aktori i Hollivudit, Alec Baldwin, qëlloi për vdekje një kineast dhe plagosi një regjisor në sheshin e xhirimeve të filmit ‘Rust’. Por, nuk është...

Mungesë produktesh e rritjesh çmimesh, konsumatorët në SHBA të prekur nga inflacioni

Amerikanët janë kapluar nga çmimet në rritje që nga shpërthimi i COVID-19 në Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, spiralja inflacioniste, së bashku me zinxhirët e bllokuar...

‘Roller Coaster’ më i madh në botë inaugurohet në Dubai, ka vend për 1750 vizitorë

Dubai zyrtarisht inauguroi 'roller coster"-in më të madh në botë, 250 metra i lartë. “Roller coster” do të shërbejë që njerëzit të shohin gjithë Dubain nga...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER