Autobusi ku vdiqën 45 persona në Bullgari pa leje qarkullimi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autobusi i linjës “Besa Trans”, ku humbën jetën 45 persona në Bullgari nuk ka pasur leje qarkullimi për asnjë lloj transporti të udhëtarëve dhe ka qarkulluar në mënyrë ilegale.

Gazetarja e Euronews Albania, Ferikan Iljazi raportoi nga Shkupi se edhe gjatë kalimit në dogana, ky autobus nuk është regjistruar dhe për këtë arsye janë pezulluar nga detyra dy doganierë.

Ministria e Transportit në RMV ka gjetur edhe shkelje të tjera në këtë kompani, ndërkohë hetimet vijojnë nga autoritetet maqedonase dhe bullgare.

Sakaq, në Bullgari është duke vijuar procesi i identifikimit të kufomave, të cilat pritet të transporten drejt Maqedonisë së Veriut brenda kësaj jave.

45 persona, shumica shqiptarë, humbën jetën mbrëmjen e 23 nëntorit në aksidentin që ndodhi në perëndim të Bullgarisë.

Mes viktimave pati edhe fëmijë, ndërsa u shpëtuan vetëm 7 persona, të cilët dolën nga pjesa e pasme e autobusit.

Nuk dihet ende nëse autobusi u përfshi nga flakët, para apo pas përplases me banderolat e rrugës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

8 të dënuar në regjimin 41 bis, ministri Manja: Do futen të tjerë

Në regjimin 41 bis do të futen edhe të dënuar të tjerë. Kështu deklaroi ministrisë i Drejtësisë, Ulsi Manja në një trajnim me OSBE...

Dodik: Putini dhe Kina do të ndihmojnë nëse Perëndimi vendos sanksione

Udhëheqësi serb i presidencës trepalëshe i Bosnjës, Milorad Dodik, i cili akuzohet për nxitje dhune, duke motivuar shpërbërjen e Bosnje-Hercegovinës hedh poshtë kërcënimin për...

Zviceranët mbështesin masat shtrënguese kundër COVID-19

Votuesit zviceranë kanë përkrahur masat qeveritare për luftim të pandemisë së coronavirusit, kanë treguar rezultatet preliminare të një referendumi. Më shumë se 60 për qind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER