Zgjedhjet në Prishtinë, Arben Vitia mori më shumë vota, i dyti renditet kandidati i LDK-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të dielën e 17 tetorit qytetarët e Kosovës iu drejtuan kutive të votimit për të zgjedhur për kryetarin, i cili do të udhëheq për katër vitet komunën ku ata jetojnë.

Qendrat e votimit u hapën në ora 07:00 dhe u mbyllën në orën 19:00

Në të dhënat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) 1.885.448 apo 42.50 përqind e qytetarëve e shfrytëzuan të drejtën e tyre kushtetuese për të votuar.

KQZ njoftoi gjithashtu se në kryeqytet më së shumti vota mori kandidati i Lëvizjes Vetëvendosjes, Arben Vitia.

Ai ka arritur të fitojë besimin për votë të 35 mijë e 243 qytetarëve apo 42,26 përqind.

Pas Vitisë, renditet kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Përparim Rama. Ai mori 24 mijë e 474 vota, apo 29,34 përqind.

I treti doli kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili. Ai ka arritur të sigurojë 18 mijë e 23 vota (21,61%).

Në garë për të parin e kryeqytetit ishte edhe kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Daut Haradinaj i cili siguroi votën e 3.850 qytetarëve(4,62%).

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Tensione mes Francës dhe Britanisë për emigrantët, zgjidhja e problemit ende larg

Në kampin ku kanë qëndruar 27 personat që pak ditë më parë u mbytën në kanalin e La Manshit janë të vështira. Që prej 2018-s,...

LSDM pa “Alternativë”, ende pa pakt me partinë shqiptare për koalicion

Në mbledhjen e Kryesisë Qendrore, partia opozitare shqiptare në Maqedoninë e Veriut "Alternativa" ka autorizuar kryetarin Afrim Gashi që të vazhdojë bisedimet për t’u...

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER