Përfundon procesi i numërimit të votave në Kosovë, më 14 nëntor raundi i dytë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave të rregullta të zgjedhjeve lokale të zhvilluara me 17 tetor.

Sipas rezultateve preliminare të shpallura nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në 17 komuna janë shënuar fitore të kandidatëve me mbi 50% të votave, ndërsa 21 komuna do të shkojnë në balotazh.

Bazuar në rezultatet preliminare të KQZ-së, PDK ka fituar 4 komuna pa balotazh, Aleanca për AAK dhe LDK nga 2 komuna, kurse Lëvizja Vetëvendosje nuk ka arritur fitore pa balotazh. Ndërkaq, Lista Serbe ka fituar në 9 komuna.

Ditën e djeshme janë dorëzuar 46 ankesa në Panelin Zgjedhor të Ankesave dhe Parashtesave me pretendimet se ka pasur parregullsi në procesin zgjedhor.

Ankesat e bërë do të shqyrtohen dhe vendosen nga PZAP brenda afatit ligjor prej 72 orëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

Nisin punimet për aeroportin e Vlorës, Rama: Vepër historike për Shqipërinë dhe Kosovën

Kryeministri Edi Rama, i pranishëm në ceremoninë e nisjes së punimeve për aeroportin e Vlorës e cilësoi atë një vepër historike jo vetëm për...

COVID tkurr shpenzimet, familjet evropiane harxhojnë më pak për festat e fundvitit

Një ndjesi qetësie dhe kujdesi ka përfshirë tregun e Krishtlindjes në qytetin e Frankfurtit, pavarësisht se ai është i hapur për të gjithë. Për të...

Aksidentohet ambulanca në rrugën e Rinasit, humb jetën pacientja 42-vjeçare

Një 42-vjeçare ka humbur jetën në një aksident të shënuar në orët e vona të mbrëmjes së të shtunës pasi ambulanca me të cilën...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER