Kosova i thotë “Jo” vaksinave nga lindja, Hoti dhe Zemaj refuzojnë furnizimin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kosova nuk do të pranojë vaksina të dyshimta megjithëse është vendi i vetëm në Evropë që nuk e ka vaksinën anti-Covid. Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka deklaruar se nuk kanë hyrë në lojëra politike për të sjellë vaksina nga vendet e lindjes. Edhe ekspertët e sigurisë bëjnë thirrje që vaksina të tilla të mos pranohen.

Duke aluduar për vaksinën ruse Sputnik V dhe atë kineze, Hoti tha sot se do të pranojnë vetëm vaksina të certifikuara, për të cilat shtoi se do të vijnë për disa javë.

“Edhe për vaksinën jemi kritikuar, por ne kemi bërë të gjitha përgatitjet për të sjellë vaksinën sipas standardeve të BE-së. Nuk kemi hyrë në lojëra për të sjellë vaksina nga vendet e lindjes, të cilat vaksina nuk janë të certifikuara. Ata që lëshojnë dezinformata, që kritikojnë pa nevojë, nuk e thonë të vërtetën se kah kanë ardhur disa qindra vaksina në vendet e rajonit me origjinë të dyshimtë”, tha kryeministri.

Ditë më parë, edhe ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, deklaroi se Kosova nuk do të marrë asnjëherë vaksinën ruse, megjithëse presionin që po i bëhet.

“Ata që e kanë pasur për detyrë të na furnizojnë me vaksina shkurtin e bartën në mars, andaj më e rëndësishme tani se vaksina është parandalimi i përhapjes së virusit. Duhet t’i respektojmë rregullat COVID, ta respektojmë vetë… Jemi të vetëdijshëm edhe për presionin e qytetarëve të vendit tonë për vaksinim edhe nga shtetet tjera, sidomos të qytetarëve serbë, por ne e kemi bërë të qartë dhe e kemi theksuar dhe ka qenë dhe mbetet zotim i yni se nuk do të marrim vaksina nga shteti i Serbisë, as nga Rusia, pavarësisht presionit që bëhet nga vendet tjera të rajonit”, ka thënë ai.

Edhe njohës të çështjeve të sigurisë bëjnë thirrje që vaksina ruse të mos pranohet në asnjë mënyrë nga institucionet e Kosovës. Eksperti i çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi tha se Kosova ka reaguar drejt duke refuzuar vaksinën ruse. Helmimet dhe metodat e tjera të shërbimeve sekrete ruse, sipas Ibishit, janë fakte të mjaftueshme për të mos i besuar kësaj vaksine.

“Edhe Shqipëria është deklaruar, kryeministri Rama për atë. Ata kanë ofruar edhe falas këtë vaksinë për një kontingjent, ai ka refuzuar me këmbëngulje që të mos ta pranojë këtë, pasi që këto nuk janë të certifikuara nga… Organizata Shëndetësore e BE-së, kështu që ne jemi të vëmendshëm, sidomos për një vend si Rusia që nuk është në standardet evropiane të vaksinës… Fare nuk iu besohet në kuptimin e asaj, në vend të vaksinës mund të këmbejnë ndonjë medikament tjetër, i cili mund të prodhojë efekte tjera për qytetarët”, tha Ibishi.

Ndërkohë që disa shtete të BE-së, kanë miratuar këtë vaksinë, thirrje për mos ta pranuar me vendim qeverie vaksinën ruse ka bërë edhe Agjencia Evropiane e Barnave.

Etiketimet

Vijojnë sulmet ajrore Izrael-Gaza, mbërrin në Tel Aviv i dërguari i SHBA-së

Kur tensionet mes Izraelit dhe Palestinës vijojnë të përshkallëzohen në Tel Aviv ka mbërritur i dërguari i SHBA në përpjekje për të gjetur një...

Juventus në kërkim të një bilete për në Champions League

Bardhezinjtë e Juventusit po kalojnë sezonin e tyre më të vështirë të 10 viteve të fundit, pasi jo vetëm që zbritën nga froni i...

 “Pengmarrja” e emigrantëve, gjykata shfajëson ish-ministrin Salvini

Kreu i ekstremit të djathtë në Itali, Matteo Salvini nuk duhet të përballet me një proces gjyqësor për akuzën e pengmarrjes së një grupi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER