Emrat e kabinetit të ri qeveritar në Kosovë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I nominuari për kryeministër Albin Kurti, ka prezantuar para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, kabinetin e tij qeveritar.

Qeveria Kurti 2 pritet të ketë 15 ministri dhe tre zëvendëskryeministra. Pesë prej ministrave janë gra.

“Nga 15 ministra vetëm 8 janë të Lëvizjes Vetëvendosje, pesë janë gra, nga Kabineti ynë qeverisës 18 anëtarë gjithsej. Kërkojmë besimin tuaj, ofrojmë besimin dhe përkushtimin tonë, dijen e vullnetin tonë. Zotohemi për llogaridhënie dhe përgjegjësi”, tha Kurti.

Kryeministër, Albin Kurti

 1. Kryeministër i parë për integrime evropiane, zhvillim dhe dialog – Besnik Bislimi
 2. Kryeministre e dytë dhe ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës – Donika Gërvalla
 3. Kryeministre e Tretë për të drejtat e pakicave – Emilija Rexhepi
 4. Ministër i Financave, Punës dhe Trasfereve – Hekuran Murati
 5. Ministre e Drejtësisë – Albulena Haxhiu
 6. Ministër i Shëndetësisë – Arben Vitia
 7. Ministre e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit – Arbërie Nagavci
 8. Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit – Hajrullah Çeku
 9. Ministër i Administrimit të Pushtetit Lokal – Elbert Krasniqi
 10. Ministër i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe Insfrastrukuturës – Liburn Aliu
 11. Ministër i Bujqësisë – Faton Peci
 12. Ministër i Mbrojtjes – Armend Mehaj
 13. Ministër i Brendshëm dhe Administratës Publike – Xhelal Sveçla
 14. Ministre e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë – Rozeta Hajdari
 15. Ministre e Ekonomisë – Artane Rizvanolli
 16. Ministër për Komunitete dhe Kthim – Goran Rakiq
 17. Ministër për Zhvillim Rajonal – Fikrim Damka

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Rama: Kemi siguruar mbi 1 milion vaksina kundër COVID-19

Në aeroportin “Nënë Tereza” kanë mbërritur sot 11 700 vaksina kundër COVID-19 të kompanisë Pfizer. Kryeministri Edi Rama shprehet se bashkë me këto doza deri...

Belind Këlliçi në “Raw Politics”: PD-ja do të hapet ndaj figurave të reja

Muajt e verës i gjejnë demokratët në një analizë të thelluar brenda vetes për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Deputeti i zgjedhur i Partisë...

Këlliçi: Basha s’garoi i vetëm, drejtuesit politikë dhe kandidatët aksionerë të rezultatit të 25 prillit

Partia Demokratike do të zhvillojë brenda strukturave të saj analizën për rezultatin e arritur në zgjedhjet e 25 prillit. Kandidati i fitues për deputet, Belind...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER