Sot seanca në Hagë ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi do të paraqiten në seancën e radhës në Gjykatën Speciale në orën 11:00.

Që të katërt akuzohen nga Gjykata Speciale për krime lufte.

Konkretisht Zyra e Prokurorit të Specializuar me seli në Hagë, ka ngritur akuza ndaj tyre për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, përfshirë vrasje, zhdukje me dhunë të personave, persekutim dhe tortura.

Pak javë më parë mbrojtja e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dorëzoi në Hagë, një ankesë ku kërkohet heqja e aktakuzës ndaj tij, pasi theksohet se ka “mungesë të juridiksionit”.

Mbrojtja gjithashtu thekson se Thaçit i janë shkelur të drejtat për një dëgjim të drejtë dhe të paanshëm publik si dhe për një gjykim të drejtë, brenda një kohe të arsyeshme.

Lexoni gjithashtu:

”Të hidhen poshtë akuzat”, Thaçi kërkon lirinë në Hagë

‘LDK u kthye në një kopje të zbehtë të LVV’, analisti Pacarrizi tregon arsyet e dështimit të partive të vjetra

Etiketimet

Gjermania mund 4-2 Portugalinë duke vënë seriozisht në diskutim pozitat e tyre në grup

Gjermania fitoi bindshëm 4-2 përballjen e dytë në Euro 2020 kundër Portugalisë të shtunën. Ndeshja e vlefshme për Grupin F nisi me një gol të...

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden i hidhëruar për humbjen e qenit të tij

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden dhe Zonja e Parë, Jill Biden njoftuan të hidhëruar humbjen e qenit të tyre pastor...

Surprizon Hungaria, ndal kampionët e botës

Hungaria bën surprizën e madhe në fazën e grupeve, duke marrë pikën e parë, ndaj kampionëve të botës, Francës. Gjelat hasën vështirësi ndaj një kundërshtari të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER