Dialogu Kosovë-Serbi, Lajçak: Takimi Kurti-Vuçiç brenda disa javësh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, është shprehur në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se takimi i parë mes kryeministrit të ri të Kosovës, Albin Kurti, dhe Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, pritet të ndodhë brenda disa javësh.

Lajçak thotë se është inkurajuar nga vizita e fundit në Prishtinë dhe Beograd, ku, siç shprehet, ka marrë garanci se udhëheqësit janë të gatshëm ta vazhdojnë më tej dialogun.

Me Kurtin në krye të delegacionit të Kosovës, Lajçak beson se “ekziston një situatë e re”, sepse, sipas tij, “të dy bartësit e dialogut tani kanë mandat shumë të fuqishëm”.

Të premten e kaluar, Këshilli Evropian ka zgjatur mandatin e Mirosllav Lajçak deri në gusht të vitit 2022. Edhe kancelarja gjermane Angela Merkel, në një letër urimi dërguar Kurtit shprehet se dialogu me Serbinë për normalizim të marrëdhënieve, i ndërmjetësuar nga BE kërkon vëmendjen Albin Kurtit.

Etiketimet

Trembëdhjetë të vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut në orët e fundit kanë humbur jetën 13 persona si pasojë e infektimit nga epidemia e COVID-19. Ministria e shëndetësisë ka...

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER