Kredia për shpenzimet e COVID përplas opozitën dhe qeverinë në Kuvendin e Kosovës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rishikimi i buxhetit për vitin 2021 ka shënuar përplasjen e radhës mes pozitës dhe opozitës në Kuvendin e Kosovës. Pretendimi i qeverisë për të marrë një kredi për mbulimin e pasojave të COVID është kundërshtuar nga deputetët e opozitës. Ish-kryeministri Avdullah Hoti ka akuzuar qeverinë se është duke mashtruar kreditorët ndërkombëtarë për një kredi, termat e së cilës janë hartuar në bazë të të dhënave të pasakta.

“Praktikisht jeni duke i mashtruar kreditorët ndërkombëtarë për të marrë kredi për një çështje e cila nuk ekziston. Nuk kemi nevojë të veproni kështu[…] Kjo çështje ka për të bërë problem edhe në seancë, ju i keni votat dhe e kryeni, por ta dini dhe ta keni të që qartë çka jeni duke bërë”, tha ish-kryeministri.

Reagimin e Hotit e ka konsideruar inat politik ministri i Financave, Hekuran Murati.

“Megjithëse sot po votohen të gjitha nenet një nga një edhe ato që s’kanë amendamente, sa i përket asaj që u tha nga deputeti Hoti, nëse doni të shfrytëzoni këtë rast ose këtë paragraf si arsyetim para qytetarëve dhe keni vendos të mos e votoni kredinë për çështje politike”, tha ministri i Financave.

Kundër këtij neni dolën edhe deputetet e PDK e AAK.

“Po flasim për 25 milionë euro dhe po flasim për një shumë tjetër, përtej atij 25 milionëshit. Shuma prej 25 milionë e ratifikuar s’ka nevojë të vijë për ratifikim. Pra, po flasim për një shumë mbi 60 milionë. Këto janë gjëra të ndryshme. Nëse do të formulohej ky nen kështu prej Departamentit të Buxhetit në Ministrinë e Financave do të befasohesha shumë. Por jam i sigurt që është formuluar prej ndonjë departamenti tjetër. Kështu që nuk mundem të bie dakord”, tha Bedri Hamza, deputet i PDK.

Seanca parlamentare për miratimin e kësaj kredie, në rishikimin që i është bërë buxhetit, pritet të mbahet më 28 korrik në orën 10:00.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

“Conference League”, Laçi e Prishtina kalojnë në fazën e tretë, eliminohen Partizani dhe Drita

Laçi e Prishtina ia dolën të kualifikohen për në fazën e tretë eliminatore të “Conference League”, ndërsa Partizani dhe Drita u eliminuan. Prishtina e siguroi...

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet...

Armando Subashi mohon që deklarimet e Petro Koçit të jenë akuza ndaj tij

Akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi për tenderët në bashkinë e Fierit, u është përgjigjur herë të parë kryetari i...


Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER