Minishengeni i shërben Serbisë, po largon Shqipërinë nga Kosova, thonë ekspertët në Euronews Albania

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Enver Bytyçi dhe politologu Demush Shasha ishin në një mendje lidhur me faktin se Kosova bëri gjënë e duhur që refuzoi pjesëmarrjen në Samitin e Shkupit ku edhe u prezantua emri i ri i iniciativës rajonale, nga Minishengen në Open Balkan.

Për z. Bytyçi, ndryshimi i emrin nga Minishengen në Open Balkan është një maskë që kërkon t’i japë një dimension tjetër minisheshegit, por nuk ndryshon asgjë nga projeksionet e mëparshme.

Sipas tij, iniciativa e Minishengenit bie në kundërshtim me procesin e Berlin, strategjinë dhe parimet e BE dhe i hap rrugën prezencës së fuqive të tjera si Kina dhe Rusia.

Për analistin, kjo iniciativë i shërben Serbisë, është mjet për ta izoluar Kosovë dhe qëndrimi i kryeministri Rama pro Beogradit dhe kundër Kosovës është i paprecedentë.

Ndërkohë, politologu Demush Shasha theksoi se Forumi i Shkupit ishte një shembull i radhës për një ndarje të madhe në politikën e jashtme mes Shqipërisë dhe Kosovës.

“Që nga lançimi i Minishengenit po shohim mungesën e konsensusit mes Kosovës dhe Shqipërisë.

Rama tha se është në qëndrim absolutisht kundër Kosovës dhe lavdëroi Vuçiç për zemërgjerësi.

Është një fatkeqësi që shohim një koordinim shumë më të afërt mes Shqipërisë dhe Serbisë sesa mes Kosovës dhe Shqipërisë”, tha politologu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Çështja ‘Tahiri’ shqyrtohet sot në Gjykatën e Lartë

Gjykata e Lartë shqyrton sot çështjen ndaj ish-ministrit të Brendshëm. Saimir Tahiri, i akuzuar më herët për trafik narkotikësh dhe grup kriminal në bashkëpunim me...

Këngëtari amerikan shpallet fajtor për abuzim seksual

Këngëtari amerikan R Kelly i njohur për hitin “I believe I can fly” është shpallur fajtor nga një gjykatë për abuzim seksual të grave...

Lindita Nikolla për Ramën: Debate të forta pavarësisht bashkëpunimit maksimal

Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla tregoi për Euronews Albania se me kryeministrin Rama pavarësisht bashkëpunimit maksimal kanë pasur dhe debate të forta. Ajo u shpreh...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER