Albin Kurti rendit 4 elementë të domosdoshëm për paqe dhe stabilitet në rajon

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në një deklaratë për mediat pas takimit me kancelaren Merkel renditi katër elementë të domosdoshëm për paqe, stabilitet dhe siguri në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Këta katër elementë janë:

  • Sundimi i ligjit i cili vepron kundër korrupsionit dhe oligarkëve.
  • Demokratizimi i cili mundëson media të lira dhe të pavarura dhe vepron kundër autokratëve
  • Ballafaqimi me të kaluarën që nuk lejon të ketë kriminelë të luftës në liri e aq më pak në pushtet
  • Reciprociteti, simetria, balanca e të drejtave të pakicave kombëtare, në kundërshti me hegjemonitë nacionaliste në Ballkan.

Për dialogun Kosovë-Serbi, z. Kurti tha se janë dy shtete që zhvillojnë dialog për statusin e marrëdhënieve me njëra-tjetrën.

Albin Kurti theksoi edhe për një herë tjetër se statusi i Kosovës nuk është i diskutueshëm.

“Nga viti 2008 deri në 2012 pavarësia e Kosovës nuk ishte e plotë se mbikëqyrej ndërkombëtarisht. Janë vetë faktorët ndërkombëtarë, perëndimorë të cilët e hoqën mbikëqyrjen sepse thanë se është në rregull që Kosova të jetë e pavarur. Në Kosovë kemi stabilitet institucional”, tha Albin Kurti.

Albin Kurti tha se Kosova dëshiron të ketë marrëdhënie të mira rajonale e fqinjësore, mirëpo pa cenuar pavarësinë dhe territorin e saj.

“Ne jemi për marrëdhënie të mira rajonale e fqinjësore, mirëpo natyrisht që nuk mund ta kompensojmë as me shtetësi e as me territor Serbinë për humbjet si shtet që ja ka shkaktuar regjimi i Millosheviçit këtu e 2 dekada më parë”, tha Albin Kurti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

Etiketimet

Ulen tensionet Paris-Uashington, Franca rikthen ambasadorin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të rikthejë javën e ardhshme ambasadorin francez në Shtetet e Bashkuara. Vendimi u mor pas një bisede telefonike të...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Çollaku: Rama e ka masakruar Kosovën. Vodo: Ka promovuar interesat e Shqipërisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”. Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER