Kurti: Në bllokimet e Jarinjës dhe Bërnjakut po marrin pjesë njerëz me veprimtari kriminale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka denoncuar me foto dy nga personat që janë përgjegjës për bllokimet e rrugëve në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

Përmes një postimi në Facebook Kurti shkruan se ata janë individë me veprimtari kriminale e pikëpamje ekstremiste.

Kryeministri i Kosovës përmend shtetasit malazeze Vladislav Dajković dhe Igor Braunović, të cilët sipas tij janë persona me prirje të theksuara ekstremiste proruse dhe proserbe dhe të njohur edhe më herët për veprimtarinë e tyre kriminale.

Reciprociteti për targat i vënë në zbatim nga qeveria Kurti solli trazira në veri të Kosovës mesnatës e së premtes, teksa disa shtetas serbë dogjën Qendrën e Regjistrimit në Zubin Potok dhe hodhën granata dore edhe në Qendrën e Regjistrimit në Zveçan, por që nuk arritën ta djegin.

Të shtunën gjatë një konference për mediat, kryeministri Kurti kritikoi presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, që sipas tij po inkurajon grupet kriminale në veri të Kosovës.

“Ftesës për bisedime nga Brukseli i jemi përgjigjur pozitivisht. Kemi treguar gatishmërinë tonë për dialog, por presidenti i Serbisë ka refuzuar dhe në vend të dialogut ka zgjedhur inkurajimin e grupeve kriminale në veri të Kosovës. Provokimet e tilla janë të tilla, sepse krimi, tensioni, frika, kanë qenë e vetmja formë e mbijetesës për ta në këto dy dekada”, tha ai.

Marrëveshja e reciprocitetit për targat, e ndërmarrë në Bruksel i detyron shoferët serbë, që kur të futen në Kosovë, të vendosin targat RKS dhe njëjta gjë vlen edhe për shoferët kosovarë që futen në territorin serb.

Mirëpo, Serbia nuk njeh Kosovën si shtet të pavarur dhe si pasojë është kundër respektimit të kësaj marrëveshje, të zbatuar pak ditë më parë nga qeveria Kurti.

 Etiketimet

Binjaket refugjate ukrainase fillojnë shkollën në Britaninë e Madhe

Dy vajza binjake 5-vjeçare ukrainase, kanë filluar shkollën më pak se një muaj pas mbërritjes së tyre në Britani si refugjate. Emeli dhe Melani u...

Ukrainasit dhe Zelensky veshin këmisha të qëndisura për Ditën e Vyshyvanka

Sot është një ditë e shënuar për Ukrainasit të cilët festojnë Ditën e Vyshyvanka, festën e këmishës tradicionale të qëndisur nga vendasit. Këmisha është një...

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...


TË FUNDIT

Binjaket refugjate ukrainase fillojnë shkollën në Britaninë e Madhe

Dy vajza binjake 5-vjeçare ukrainase, kanë filluar shkollën më pak se një muaj pas mbërritjes së tyre në Britani si refugjate. Emeli dhe Melani u...

Ukrainasit dhe Zelensky veshin këmisha të qëndisura për Ditën e Vyshyvanka

Sot është një ditë e shënuar për Ukrainasit të cilët festojnë Ditën e Vyshyvanka, festën e këmishës tradicionale të qëndisur nga vendasit. Këmisha është një...

Një oficer policie mes të arrestuarve në superoperacionin e SPAK

Mes 18 të arrestuarve nga 32 masa sigurie të lëshuara nga GJKKO në kuadër të operacionit të koduar ‘Golden Bullet’ është edhe oficeri policisë...

8 grupe kriminale veprojnë në 3 qytete, arrestohen 18 persona

SPAK ka lëshuar 32 urdhër arreste në megaoperacionin e zhvilluar në orët e fundit. Kreu i SPAK, Arben Kraja në një konferencë për mediat nënvizoi...

4 hapat për një president konsesual mes PS-PD

Pas disa raundeve diskutimesh mes PD dhe PS lidhur me procedurat e zgjedhjes së presidentit të ri në mënyrë konsesuale, dje socialistët pranuan draftin e...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER