Kurti pret Von der Leyen në Prishtinë: Serbia po merr fonde nga BE, por armatoset nga Rusia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Albin Kurti gjatë konferencës së përbashkët me presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen tha se e vetmja rrugë e Kosovës është Bashkimi Europian.

Kurti iu referua tensioneve të fundit në Veri për shkak të reciprocitetit të targave, teksa u shpreh se ndryshe po vepron Serbia që ‘merr fonde dhe donacione nga BE dhe armatoset nga Rusia e Kina’.

“Nuk kemi marrë ndonjë vendim të ri në këtë drejtim, por një dakordësi të vjetër. Serbia kësaj iu përgjigj me manovra ushtarake. Unë kam kërkuar që të dënohen sulmet në Zubin Potok, pas kërcënimeve serbe. Fatkeqësisht ndodhemi në një situatë kur Serbia merr fonde nga BE, por nuk demokratizohet dhe militarizohet nga Rusia dhe Kina”, tha ai.

Nga ana e saj presidentja e KE shprehu shqetësimin për tensionin e krijuar në Veri, ndërsa tha se është me rëndësi për Kosovës të ecë në rrugën e evropiane duke nisur nga normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë përmes dialogut dhe marrëveshjeve.

“Është me rëndësi të ecim në rrugën e evropiane. Të bëhet normalizimi i raporteve me Serbinë. Jam e shqetësuar me krizë në Veri, duhet çtensionuar situata duke u kthyer në dialogun e lehtësuar nga BE si platforma e vetme për të zgjidhur situatën”, tha znj. Von der Leyen.

Etiketimet

8 viktima nga COVID-19, mbi 400 raste të reja në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 8 humbje jete dhe mbi 400 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë dy qytetarë nga...

Mijëra qytetarë nderojnë 3 viktimat e sulmit me armë në Deçan

Mijëra qytetarë në Deçan kanë ndezur qirinj për tre personat që u vranë mbrëmjen e së premtes pas një sulmi me armë ndaj një...

Festat e Nëntorit, kalendari i aktiviteteve që mund të ndiqni më 28-29 nëntor

Aktivitetet për fesat e Nëntorit kanë nisur që të premten në Tiranë, me ekspozita dhe diskutime për figurat e rëndësishme që kontribuuan në pavarësinë. Në...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER