KFOR ka ‘mbështetjen e palëkundur’ amerikane, thotë ambasadori Hovenier

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Trupat paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë (KFOR) kanë mbështetjen e palëkundur të Amerikës, ka thënë ambasadori i ri amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier.

Ai gjatë një takimi me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc Kajari tha se kontributi i trupave amerikane në Bondstil është dëshmi e përkushtimit të SHBA-së ndaj KFOR-it për sigurinë e stabilitetit rajonal.

“Takimi me komandantin e KFOR-it gjeneralmajor Kajari, rikonfirmoi mbështetjen e palëkundur dhe të vazhdueshme të SHBA-së për KFOR-in. Kontributi i trupave amerikane në Bondstil, një nga më të mëdhenjtë në mesin e aleatëve, është dëshmi e përkushtimit tonë ndaj rolit të domosdoshëm të KFOR-it duke siguruar stabilitetin rajonal”, shkruan diplomati amerikan në Facebook.

KFOR është një forcë paqeruajtëse ndërkombëtare e udhëhequr nga NATO në Kosovë.

Misioni filloi në vitin 1999, si një operacion për mbështetjen e paqes dhe e merr mandatin e tij nga Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe marrëveshjet ndërkombëtare.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...


TË FUNDIT

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER