10 ministra shqiptarë në qeverinë e re të RMV, të shtunën votohet kabineti i ri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Kryetari i ri i LSDM-së dhe mandatari për kryeministër të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dorëzoi sot në Kuvend propozimin për kabinetin e ri dhe programin qeverisës. Përballja me krizën energjetike dhe atë ekonomike do të jenë prioritetet e para të Qeverisë së tij, ndërsa u zotua edhe për projektet infrastrukturore, kryesisht Korridori 8 i cili lidh Maqedoninë e Veriut me Shqipërinë. Bashkimi Evropian mbetet përcaktim strategjik edhe i Qeverisë së Kovaçevskit, ndërsa kryeministri i ri do të vazhdojë politikat e njëjta pro “Ballkanit të Hapur”.

“Bashkimi Evropian është qëllimi ynë strategjik dhe ne meritojmë hapjen e bisedimeve me Bashkimin Evropian, që është rezultat i katër raporteve pozitive të njëpasnjëshme nga Komisioni Evropian. Ballkani i Hapur gjithashtu është përfshirë në Programin e Qeverisë, sepse besoj që bashkëpunimi rajonal i bazuar në vlera evropiane dhe bazohet në 4 liritë e Bashkimit Evropian duhet të përfaqësohet dhe ne do të vazhdojmë në atë drejtim”, u shpreh Dimitar Kovaçevski, kandidat për kryeministër.

Qeveria e re do të vazhdojë dialogun me Bullgarinë për zhbllokimin e integrimeve në Bashkimin Evropian, por sipas kryeministrit në ardhje, zgjidhje për kontestin mund të arrihet vetëm duke ruajtur dinjitetin e qytetarëve të dyja vendeve.

“Gjithashtu, kemi adresuar edhe çështjen me Bullgarinë, ku përmes dialogut të orientuar drejt të ardhmes, drejt projekteve për lidhjen e qytetarëve, ekonomive dhe kulturës, të vijmë deri te një zgjidhje e përbashkët që bazohet në vlera evropiane dhe do të ruajë dinjitetin e qytetarëve të dy vendeve, dhe Republika e Maqedonisë së Veriut më në fund të marrë datën për konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në”, tha Kovaçevski.

Në Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut do të ketë 10 ministra shqiptarë; 6 nga BDI, 3 nga Alternativa si partner i ri në koalicionin qeveritar dhe 1 nga LSDM.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...


TË FUNDIT

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER